O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-05-2017

Autor: Anna Kołcon

Czy wizyta polskiej delegacji w Chinach jest szansą dla naszego rolnictwa?

boguckij

Premier Beata Szydło udała się z oficjalną wizytą do Chin. Resort rolnictwa poinformował, że jednym z członków delegacji jest Jacek Bogucki.

Premier Beata Szydło udała się z oficjalną wizytą do Chin. Resort rolnictwa poinformował, że jednym z członków delegacji jest Jacek Bogucki.

 

Premier Beata Szydło udała się właśnie do Chin. Głównym celem czterodniowej wizyty jest udział pani premier w I edycji Forum Pasa i Szlaku, spotkania przywódców państw położonych wzdłuż nowego Jedwabnego Szlaku. Będzie w nim uczestniczyć blisko 30 szefów państw, m. in. premierzy Włoch, Grecji, Hiszpanii, Węgier oraz prezydenci Czech, Szwajcarii i Rosji. Ponadto szefowa polskiego rządu chce w czasie swojego pobytu w Chinach poruszyć temat udziału Chińczyków w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także rozmawiać o możliwościach pogłębienia współpracy gospodarczej. Nasza delegacja ma na celu przekonać Pekin do pełnego otwarcia tamtejszego rynku zwłaszcza na polskie produkty rolno-spożywcze.

 

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, który towarzyszy premier Szydło, ma spotkać się w czasie wizyty z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem, oraz z premierem Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiangiem. Sekretarz stanu weźmie również udział w rozmowach z przedstawicielem Kierownictwa Generalnego Urzędu ds. Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny ChRL, a także będzie przewodniczył delegacji MRiRW podczas VII spotkania Polsko-Chińskiej Grupy Roboczej ds. Współpracy w dziedzinie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

 

Najważniejsze kwestie, które mają zostać poruszone w trakcie spotkań dotyczą wznowienia eksportu wieprzowiny i produktów wieprzowych oraz drobiu i produktów drobiowych na chiński rynek, współpracy naukowej i eksperckiej, promocji i wymiany handlowej.

 

W czerwcu ubiegłego roku porozumienia w sprawie eksportu krajowej wieprzowiny na rynek chiński było bliskie finalizacji. Jednak wystąpienie pierwszego od ponad 2 lat ogniska ASF wstrzymało możliwość wspólparcy.

 

Trudno przewidzieć jakie będą efekty wizyty Beaty Szydło i polskiej delegacji w Chinach. Najpotężniejszy azjatycki gracz najprawdopodobniej będzie chciał pozostać przy współpracy polsko-chińskiej opierającej się o formułę 16+1. czyli w ramach bloku 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry). Współpraca ta trwa od 2012 roku, kiedy to w Warszawie odbył się szczyt z udziałem premierów Chin oraz 16 wspomnianych państw.

 

Anna Kołcon

Fot. swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023