O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-04-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

Czy konflikt ma ,,charakter narastający’’ Kulisy korespondencji MRiRW z Inspekcją Weterynaryjną

Czy konflikt ma ,,charakter narastający’’ Kulisy korespondencji MRiRW z Inspekcją Weterynaryjną

 

Wymiana zdań pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem  Zawodowym Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina czasami dialogi pomiędzy mężem i żona – bohaterami satyrycznego wierszyka Adama Mickiewicza ,,Golono, Strzyżono”.

Wymiana zdań pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem  Zawodowym Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina czasami dialogi pomiędzy mężem i żona – bohaterami satyrycznego wierszyka Adama Mickiewicza ,,Golono, Strzyżono”.

 


Resort rolnictwa odpowiadając na pismo Krajowego Związku Pracodawców Producentów  Trzody Chlewnej w sprawie akcji protestacyjnej pracowników Inspekcji Weterynaryjnej twierdzi, że konflikt nie ma charakteru narastającego. Ponadto, że dostrzega potrzebę wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej, ale nie ma kompetencji ustalania poziomu funduszu wynagrodzeń pracowników Inspekcji i wskazuje wojewodów, którzy "jako dysponenci części budżetowych w porozumieniu z Ministrem Finansów, kształtują budżet wojewódzkich i powiatowych inspektoratów weterynarii”.

 


,,W żaden sposób  nie można mówić o ,,narastającym konflikcie ‘’ w sytuacji, gdy obu stronom  dialogu zależy na osiągnięciu  tego samego nadrzędnego celu, jakim jest  usprawnienie nadzoru nad żywnością  miedzy innymi poprzez  poprawę sytuacji pracowników Inspekcji Weterynaryjnej , także tych niebędących lekarzami weterynarii’’

 


 – pisze  Szymon Giżyński, sekretarz stanu w MRiRW.

 


W piśmie  tym resort rolnictwa  informuje również , że prowadzone są prace na szczeblu rządowym mające na celu przygotowanie rozwiązań pozwalających „powiatowym lekarzom weterynarii w większym stopniu wykonywać swoje ustawowe zadania przy pomocy etatowych pracowników Inspekcji” oraz , że rozważane  jest także rozwiązanie polegające na wyłączeniu organów Inspekcji Weterynaryjnej ze struktur administracji zespolonej w województwie, co wyeliminowałoby stan, w którym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma wpływu na kwestie finansowania tej instytucji”.

 


Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Weterynarii  uważa , że pismo wiceministra Giżyńskiego  skierowane do Aleksandra Dargiewicza ,dyrektora Zarządzającego Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wprowadza opinię publiczną w błąd.

 


 ,,W piśmie czytamy, że MRiRW rozpoczęło i kontynuuje dialog z przedstawicielami OZZPIW. Do dnia dzisiejszego miały miejsce wyłącznie dwa spotkania. W naszym odczuciu rozmowy zostały przez stronę rządową zakończone w dniu 05.02.2019 r.’’

 


 – mówi Sara Meskel przewodnicząca OZZPIW.   

 


Jej zdaniem ministerstwo rolnictwa wciąż nie wywiązało się z obietnicy przeznaczenia 40 mln zł na podwyżki w Inspekcji Weterynaryjnej. Nikt nie wie kto bierze udział w pracach nad reformą systemu nadzoru nad rzeźniami. Prace nad ustawą toczą się w zaciszu rządowych gabinetów, co budzi ogromny niepokój  związkowców
OZZPIW  zwraca też uwagę  uwagę na niestosowność wypowiedzi wiceministra Szymona  Giżyńskiego, który w piśmie do KZPPTCh, pozwolił sobie na stwierdzenie, że MRiRW „nie dysponuje narzędziami pozwalającymi na kształtowanie wynagrodzeń” w Inspekcji Weterynaryjnej.


 ,,Takie stwierdzenie na pewno nie przyczynią się do uspokojenia nastrojów wśród pracowników IW’’

 


 – przekonuje Meskel.

 


W ocenie OZZPIW kolejną nieścisłością zawartą w tym piśmie jest sugestia, że przedstawicie związku zawodowego biorą udział w rozmowach toczonych w MRiRW na temat przygotowania rozwiązań mających na celu usprawnienia nadzoru nad żywnością.

 

 


 ,,Czy jakąkolwiek współpracą można nazwać fakt, że pomimo wielu próśb OZZPIW nie uczestniczy w spotkaniach tzw. grupy roboczej oraz nie otrzymał projektu planowanych zmian legislacyjnych’’

 


 – pyta retorycznie Sara Meskel.

 

 

Jak podkreśla OZZPIW resort rolnictwa  nie ma żadnych podstaw, aby zapewniać przedsiębiorców z branży mięsnej, że nie dojdzie do zaostrzenia protestu w Inspekcji Weterynaryjnej.

 


Maks Weber

fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023