O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-10-2016

Autor: Świat Rolnika

Czy CETA i TTIP faktycznie stanowią o wolnym handlu?

Czy CETA i TTIP faktycznie stanowią o wolnym handlu?

Według prof. Andrzeja Sadowskiego z ekonomicznego punktu widzenia umowy handlowe CETA i TTIP mają niezbyt wiele wspólnego z wolnym handlem.

 

– Trudno nazwać to porozumieniem o wolnym handlu z racji niezwykle obszernego dokumentu, który liczy ponad tysiąc stron. Gdyby to była umowa o wolnym handlu, a nie tylko o handlu, to dotyczyłaby fundamentalnych zasad pozwalających obniżyć bariery. Bez wątpienia obniżka barier skutkować będzie potanieniem niektórych artykułów i usług, przez co część pieniędzy zostanie w kieszeniach podatników – tłumaczy prof. Andrzej Sadowski, dyrektor Centrum im. Adama Smitha.

 

Niemniej założeniem umowy handlowej CETA jest zniesienie 98% barier celnych między UE a Kanadą, głównie dotyczących sprzedaży produktów rolnych, oraz ograniczeń dostępu do zamówień publicznych i świadczenia usług.

 

Czy aby na pewno jednak to wielkie otwarcie oznacza ułatwienia dla małych firm i przedsiębiorstw? Ich naturalnym kierunkiem ekspansji są przecież lokalne tereny. Umowy CETA i TTIP zdaje się być odpowiedzią na potrzeby przede wszystkim dużych korporacji. Zabezpiecza ich interesy także poprzez wprowadzenie systemu ICS, czyli sądów arbitrażowych rozstrzygających konflikty na linii inwestor-państwo.

 

Zdaniem ministra spraw zewnętrznych Witolda Waszczykowskiego porozumienie jest korzystne, gdy się je rozpatruje z szerszej, geopolitycznej perspektywy. Daje bowiem możliwość nawiązania silnej współpracy międzynarodowej. Porozumienie TTIP jawi się według szefa polskiej dyplomacji jako wręcz "ekonomiczne NATO", konkurencyjny blok gospodarczy dla rosnących we wpływy Chin.

 

Aspekt ekonomiczny minister Waszczykowski określa jako neutralny. Jego zdaniem gospodarka Kanady nie należy do największych, w związku z czym nie należy obawiać się zalewu europejskich rynków żywnością genetycznie modyfikowaną.

 

– Systemy prawne, rozpoznawania sporów, arbitraże są daleko inne w Europie i w Kanadzie, i Stanach Zjednoczonych – podkreślił minister Waszczykowski, zaznaczając, że należy omówić kwestię wpływu rozstrzygnięć prawnych z Kanadą na rozstrzygnięcia prawne ze Stanami Zjednoczonymi w wypadku umowy TTIP.

 

 

 

wgospodarce.pl/krir.pl/EZ/Fot.pixabay/Marcin Hernik

 

swiatrolnika.info 2023