O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

ASF: wnioski po spotkaniu Branżowego Porozumienia

ASF

Po spotkaniu Branżowego Porozumienia ds. walki z ASF przedstawiono wnioski. Chodzi m.in. o plany bezpieczeństwa biologicznego (PBB) dla gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną czy też płot na granicy z Niemcami.

Branżowe Porozumienie ds. walki z ASF przekazuje, że do 31 października 2021 trzeba przygotować i zatwierdzić u powiatowych lekarzy weterynarii plany bezpieczeństwa biologicznego, zgodnie z załącznikiem II RWK 2021/605, w tych gospodarstwach, które chcą przemieszczać świnie poza strefy ASF II i III, w których zostały wyprodukowane. W strefie I PBB będzie wymagany w przypadku wywożenia świń na eksport.

Przemieszczanie świń

Branżowe porozumienie ds. walki z ASF przedstawiło wnioski z ostatniego spotkania, które miało miejsce 25 października br. Jak przekazuje Porozumienie, do 31 października 2021 r. trzeba przygotować i zatwierdzić u powiatowych lekarzy weterynarii plany bezpieczeństwa biologicznego, zgodnie z załącznikiem II RWK 2021/605, w tych gospodarstwach, które chcą przemieszczać świnie poza strefy ASF II i III, w których zostały wyprodukowane. W strefie I PBB będzie wymagany w przypadku wywożenia świń na eksport. W związku naborem przez ARiMR do 26 listopada br. wniosków na dofinansowanie wykonania ogrodzeń, wymóg ten nie będzie wymagany od 1 listopada br., ale może wejść w życie na początku 2021 roku. W gospodarstwach z zatwierdzonym PBB, ale bez ogrodzeń, będą dalej pobierane próbki do badań w kierunku ASF na 7 dni przed przemieszczeniem świń.

Porozumienie rekomenduje, aby zakłady przetwórcze oraz firmy skupujące żywiec przekazały niezwłocznie swoim dostawcom żywca wytyczne GLW oraz wzory PBB w celu ich zatwierdzenia w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Informacja o egzekwowaniu posiadania zatwierdzonego PBB powinna być przekazana również do mediów branżowych w celu przyspieszenia prac nad PBB. Dodatkowo zaleca zmianę przepisów ARiMR, aby gospodarstwa wielorodzinne zlokalizowane na jednym “podwórku”, gdzie stoją oddzielne chlewnie należące do kilku rolników, często spokrewnionych ze sobą, mogły wykonać jedno ogrodzenie obejmujące wszystkie obiekty utrzymujące świnie.

Porozumienie popiera model produkcji, który oprócz poprawy zdrowia i dobrostanu zwierząt, ma istotne znaczenie dla walki z ASF. Wzorem producentów Hiszpańskich walczących z ASF rekomenduje organizowanie się producentów w grupy sanitarne, które będą przestrzegać zasad bioasekuracji nie tylko w swoich gospodarstwach, a również sygnalizować nieprawidłowości u swoich sąsiadów. 

Płot na granicy z Niemcami i punkt informacyjny o ASFasf wnioski

Porozumienie rekomenduje wykorzystanie pozytywnych doświadczeń wspólnego zwalczania ASF przez Francję i Belgię. Warto, jak przekazuje, wykorzystać doświadczenia do tworzenia „stref białych” (bez dzików) na terenach przygranicznych. Wspólne działania Polski i Niemiec mogłyby skłonić Brukselę do udzielenia wsparcia finansowego na zwalczanie ASF u dzików na terenie obu krajów. Dodatkowo Branżowe Porozumienie ds. walki z ASF wnioskuje o stworzenie wspólnie z GIW bazy informacji na temat zwalczania ASF, interpretacji przepisów i stosowanych procedur, która służyłaby zarówno hodowcom jak i inspektorom weterynarii. 

Zniesienie stref III

Porozumienie stoi na stanowisku, że w okresie od listopada do czerwca, kiedy zwykle brak jest ognisk u świń, IW powinna złożyć kolejne wnioski i wynegocjować uwolnienie jak największej liczby gmin ze strefy III. Porozumienie  wnioskuje również o wzmocnienie kadrowe i finansowe Inspekcji Weterynaryjnej, w celu skutecznej walki z ASF.

Sprawdź: MRiRW: Od 1 listopada zmiany dla rolników transportujących świnie

 

polpig.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023