Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Marzena Deresz 27-03-2017 11:00:51

Apelujemy o ambitniejszą UE i silniejszą WPR

Apelujemy o ambitniejszą UE i silniejszą WPR

Podczas obchodów 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich Martin Merrild, przewodniczący Copa i  Thomas Magnusson, przewodniczący Cogeca podkreślili rolę, jaką UE odegrała w zapewnianiu pokoju i dobrobytu oraz zaspokajaniu zapotrzebowania na bezpieczną żywność, również dzięki Wspólnej Polityce Rolnej.

Podczas obchodów 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich Martin Merrild, przewodniczący Copa i  Thomas Magnusson, przewodniczący Cogeca podkreślili rolę, jaką UE odegrała w zapewnianiu pokoju i dobrobytu oraz zaspokajaniu zapotrzebowania na bezpieczną żywność, również dzięki Wspólnej Polityce Rolnej.

 

 – W tych trudnych czasach, przypominamy o sukcesach UE. Świętujemy 60 lat europejskiej jedności. Kiedyś w tym miejscu toczyły się wojny, a w naszych miastach ludzie cierpieli głód. Dziś jednak możemy produkować bezpieczną żywność na potrzeby wewnętrzne oraz na eksport dzięki traktatom rzymskim oraz dzięki stworzeniu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zjednoczona Europa musi jednak być czymś więcej, niż słowa. Zjednoczona Europa musi budować mosty ponad społecznymi podziałami i zbliżać ze sobą ludzi. Jesteśmy świadkami podziału na obszary wiejskie i miasta, to jedna z negatywnych konsekwencji globalizacji. Musimy przejść przez to razem, musimy wpierać rozwój obszarów wiejskich

 

– powiedział  Martin Merrild

 

– Osiągnęliśmy to wszystko dzięki wspólnej pracy. Dzięki silnym politykom, takim jak WPR i unijna polityka handlowa, udało nam się zapewnić dobry dostęp do bezpiecznych zasobów wysokiej jakości i w przystępnych cenach dla 500 milionów konsumentów w UE i rosnącej puli odbiorców na całym świecie

 

– dodał Thomas Magnusson. 

 

– Jako rolnicy, pracujemy na rzecz społeczeństwa. Produkujemy żywność, jesteśmy opiekunami gruntów i partnerem w łagodzeniu skutków zmiany klimatu. Pomogliśmy Europie stworzyć jednolity rynek na nasze produkty i jesteśmy teraz gotowi asystować w kolejnej transformacji i w korzystaniu z ogromnego potencjału biogospodarki. W tych trudnych czasach popieramy UE i cieszymy się, że możemy liczyć na jej wsparcie teraz i w przyszłości. Apelujemy o ambitną Unię w przyszłości oraz o silniejszą WPR

 

– podsumowuje   Merrild.

Copa  i Cogeca to dwie organizacje, reprezentujące interesy farmerów w państwach członkowskich Unii. Cogeca reprezentuje spółdzielnie rolnicze, zaś Copa zrzesza organizacje rolnicze. Copa uznana została przez władze Wspólnoty za rzecznika całego sektora rolnego

 

Copa-Cogeca/Maks Weber/ fot. pixabay.com

Opublikował:
Author: Marzena Deresz
O Autorze
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Oliver Pochwat 08-12-2021 14:15:33

Michał Urbaniak o zapowiadanym proteście rolników w Brukseli: Popieram

Europejscy rolnicy mówią głośne nie forsowanej przez Brukselę polityce Zielonego Ładu. 13 i 14 grudnia 2021 r. do Brukseli ściągną setki maszyn rolniczych i rolników. Na miejscu będzie również delegacja z Polski.

Poseł Konfederacji Michał Urbaniak, to kolejny polski parlamentarzysta, który wspiera inicjatywę rolników. W rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info Michał Urbaniak zadeklarował, że być może pojawi się osobiście w Brukseli.

ŚwiatRolnika.info: Rolnicy europejscy zapowiedzieli protest, który będzie miał miejsce 13 i 14 grudnia 2021 r. w Brukseli. Czy wesprze Pan protestujących?

Michał Urbaniak: Przede wszystkim wspieram polskich rolników, bo to na nich najbardziej mi zależy. Należy jednak pamiętać, że rolnictwo, to system naczyń połączonych. Dlatego więc polscy rolnicy mniej lub bardziej współpracują z rolnikami z innych krajów Europy.protest_rolnikow_bruksela_igr.jpg

Cały protest popieram. Zastanawiam się czy uda mi się na niego pojechać, żeby wesprzeć go osobiście.

ŚwiatRolnika.info: Jeżeli będzie istniała możliwość zwrócenia się do europejskich rolników czy skorzysta Pan z tej możliwości?

Michał Urbaniak: Jeśli będzie taka możliwość, to absolutnie tego nie wykluczam. Byłbym nawet rad.

ŚwiatRolnika.info: Rolnicy europejscy protestują przeciwko polityce Zielonego Ładu. Czy protest wpłynie na eurokratów?

Michał Urabaniak: Zastanawiam się czy Komisja Europejska ma jeszcze coś wspólnego z demokracją. Na ostatniej sejmowej komisji dotyczącej rolnictwa był obecny unijny komisarz Janusz Wojciechowski. Kiedy przedstawiłem mu swoje obawy wynikające z Zielonego Ładu, usłyszałem, że "mają wszystko pod kontrolą i będą dawać dotacje". Po tych słowach można wywnioskować co na temat Zielonego ładu sądzi Janusz Wojciechowski i tym samym reszta Komisji Europejskiej.

W mojej ocenie jest to dość nieodpowiedzialne. Rolnictwo dotuje się na całym świecie, jednak nie wszystko załatwi się dotacjami. Bardzo ważna jest efektywność produkcyjna.

ŚwiatRolnika.info: Janusz Wojciechowski w Polsce prezentował zupełnie inne poglądy. Po zajęciu wysokiego stanowiska wyraźnie się "odkleił". Z czego to wynika?

Michał Urbaniak: Być może się odkleił lun jest to agenta, w którą tak naprawdę wierzył cały czas. Dopiero w Unii Europejskiej zobaczył, że może pomysły, które są niebezpieczne wdrażać.

Nie chce wchodzić w pobudki, dla których robi to komisarz Janusz Wojciechowski, bo tylko on je zna.

Czytaj także: Jarosław Sachajko o proteście rolników w Brukseli: Najlepsza informacja od lat


Autor: Oliver Pochwat 08-12-2021 14:00:40

Stanisław Michalkiewicz: Trzeba przekonać władze, by stanęły po stronie rolników

Stanisław Michalkiewicz dla portalu ŚwiatRolnika.info skomentował zbliżający się protest rolników w Brukseli oraz pomysł utworzenia z Europy superpaństwa.

Były prezes Unii Polityki realnej w wywiadzie zaproponował, co trzeba zrobić, aby protest rolników w Brukseli pociągnął za sobą konkretne skutki. Zakwestionował także domniemaną wielkość ingerencji człowieka w środowisko oraz wyjaśnił znaczenie traktaty z Maastricht w kontekście superpaństwa.

ŚwiatRolnika.info: Chcielibyśmy poznać pańskie zdanie odnośnie protestu rolników, który odbędzie się w dniach 16-17 grudnia w Brukseli. Czy taki protest jest słuszny?

Stanisław Michalkiewicz: Trzeba w jakiś sposób skomentować te niedorzeczne postulaty związane z Europejskim Zielonym Ładem, więc protest będzie odpowiednią okazją do demonstracji zdania rolników na ten temat. Jednakże obawiam się, że będzie on mało skuteczny.

ŚwiatRolnika.info: Zatem co innego powinni zrobić rolnicy, żeby Unia Europejska przestała forsować pomysły, które w przyszłości mogą pogrzebać europejskie rolnictwo?

Stanisław Michalkiewicz: Dobrym sposobem jest przekonać władze państwowe, żeby to właśnie one zajęły odpowiednie stanowisko. Jest to konieczne, ponieważ wiele decyzji w UE czy w gremiach decyzyjnych jest podejmowanych przewagą jednomyślności. W związku z tym, gdyby polskie władze sprzeciwiły się konkretnym rozwiązaniom, to wtedy okazałoby się to skuteczniejsze, bo ostatecznością byłoby wyjście z Unii. Ale to jest zbyt radykalny krok, którego nie bierzemy pod uwagę.stanislawmichalkiewicz3

ŚwiatRolnika.info: Polskie władze jak i władze innych krajów członkowskich są głuche na to, co mówią rolnicy. Jednak projekt, o którym rozmawiamy, jest mocno zideologizowany i nawet gdy rolnicy grzmią, że w Europie może zabraknąć żywności, to i tak nikt nie wspomaga ich w walce.

Stanisław Michalkiewicz: Ja jednak myślę, że władze aż tak głuche nie są, ponieważ stworzył się, chociażby bojkot związany z tzw. Piątką dla zwierząt. Na skutek zdecydowanej większości opinii publicznej projekt ten został wycofany. Nie wykluczam takiego samego rezultatu w związku z postanowieniami Zielonego Ładu. Trzeba tylko działać w sposób instytucjonalny, żeby zbliżająca się demonstracja w Brukseli pociągnęła za sobą jakieś skutki.

ŚwiatRolnika.info: Czy rzeczywiście w imię ratowania klimatu trzeba uciekać się do aż tak niewyobrażalnie radykalnych posunięć?

Stanisław Michalkiewicz: Oczywiście, że nie. Uważam, że bardzo wątpliwa jest teza, jakoby decydującą rolę w zmianach klimatycznych odgrywały postępowania człowieka. Natomiast ta teza lansowana jest z dwóch powodów. Pierwszy powód to tresura człowieka. Zrobić tak, aby przekonać ludzi, że władza może z nimi zrobić dosłownie wszystko. Drugim powodem jest odrodzenie się doktryny komunistycznej. Odległym celem rewolucji komunistycznej będzie stworzenie państwa totalitarnego, w którym nie ma miejsca na własność prywatną oraz prywatne przedsiębiorstwa.

ŚwiatRolnika.info: Na koniec warto poruszyć kwestię utworzenia z Europy superpaństwa, które byłoby pod wiadomo czyim berłem.

Stanisław Michalkiewicz: To nie jest rzecz nowa. Tę kwestię zaczęto ożywiać już w 1993 r. kiedy wszedł w życie traktat z Maastricht. Traktat z Maastricht zmienił radykalnie formułę funkcjonowania państw europejskich, bo przed traktatem państwa Wspólnoty funkcjonowały w formule konfederacji, czyli związku państw, a traktat z Maastricht zmienił to w formułę federacji, czyli państwa związkowego. I od tamtej pory cała struktura Unii Europejskiej jest nastawiona na budowę państwa federalnego, które ja przed laty nazywałem “IV Rzeszą”. Trzeba było o tym myśleć już w 1993 r.

Czytaj też: Mirosław Maliszewski: Zielony Ład to zagrożenie dla europejskiego sadownictwa

fot. wikipedia.org, pixabay.com

 


Autor: Sebastian Wroniewski 08-12-2021 13:30:30

Spotkanie GLW ze związkami branżowymi sektora mięsnego

W dniu 30 listopada br. odbyły się spotkania GLW, Pawła Niemczuka, oraz Zastępów GLW, Krzysztofa Jażdżewskiego i Katarzyny Piskorz, ze związkami branżowymi.

W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele związków reprezentujących sektor mięsa białego i czerwonego (Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Polski Związek Hodowców i Producentów Gęsi, Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza, Zrzeszenie Rolników i Producentów Indyk Lubuski, Polska Federacja Hodowców Drobiu, OZPD POLDRÓB, Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, POLPIG, Związek POLSKIE MIĘSO).

Spotkanie GLW ze związkami

Na spotkaniach GLW ze związkami branżowymi GLW spotkanie mieso omówiono m.in. kwestie związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną (ASF, HPAI) w kontekście trudności we wdrażaniu nowych przepisów wykonawczych i delegowanych do „Prawa o zdrowiu zwierząt”, możliwości eksportu żywności pochodzenia zwierzęcego na rynki państw trzecich, w szczególności związane z eksportem do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Omówiono także wyniki ostatnich audytów ze strony służb Komisji Europejskiej dot. sektora mięsnego, a także stan sprawy w odniesieniu do prac nad wdrożeniem przepisów dotyczących stosowania leków weterynaryjnych i raportowania w tym zakresie. Ustalono, że zostanie zorganizowane osobne spotkanie z branżą drobiarską, które będzie poświęcone wyłączenie działaniom na rzecz ograniczenia występowania pałeczek Salmonella w mięsie drobiowym i produktach z tego mięsa.

Czytaj też: ASF – spotkanie GLW z hodowcami ws. dalszej walki z wirusem

wetgiw.gov.pl/fot.GIW

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.