O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Mleko wielbłądzie lekarstwem na autyzm? Badania zaskakują

Mleko wielbladzie

Mleko wielbłądzie jest traktowane jako fenomem. Naukowcy wskazują na wiele właściwości tego mleka. Przede wszystkim, ze względu na niski poziom cukru mlecznego, jest ono alternatywą mleka krowiego. Jest bogate w witaminę C, cynk, fosfor czy też magnez. Ma niski poziom tłuszczy, od 1,2% do 6%. Najbardziej spektakularne jest jednak to, że mleko wielbłądzie powoduje ograniczenie symptomów autyzmu. 

Mleko od wielbłąda lekarstwem na autyzm

Naukowcy w licznych publikacjach wymieniają lecznice właściwości mleka m.in. w postaci sfermentowanej przynosi pozytywne efekty w leczeniu biegunki czy też zaburzeń jelitowych. Ze względu na niski poziom cukru mleko od wielbłąda jest genialną alternatywą mleka krowiego. Podaje się je również dzieciom uczulonym na mleko krowie oraz cierpiącym na inne alergie pokarmowe. Proteiny zawarte w mleku wielbłądzim mogą zastępować alergizujące białka. Co ciekawe, mleko to ogranicza symptomu autyzmu, a nawet może doprowadzić do ustąpienia tych symptomów. Mleko wielbłądzie, podawane czterolatce i piętnastolatkowi podczas jednych z badań, doprowadziło do całkowitego zniknięcia dolegliwości związanych z autyzmem. mleko wielbladzie wlasciwosci

Codzienna suplementacja mleka wielbłądziego, jak wskazują naukowcy, pomaga złagodzić problemy behawioralne, poprawić jakość snu i polepszyć poziom zdolności motorycznych. 

Mleko wielbłądzie – właściwości

Jeśli chodzi o odżywczość, to mleko wielbłądzie ma trzy razy więcej witaminy C niż mleko krowie. Zawiera wysoką dawkę cynku, fosfory, magnezu, potasu, miedzi, wapnia oraz żelaza. Ma niski poziom tłuszczu, od 1,2% do 6%. Dodatkowo zawiera wysoką ilość kwasu linolowego i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które dbają o prawidłowy poziom dobrego i złego cholesterolu we krwi. W tym mleku jest również stosunkowo mało cukru, 4,3g laktozy na 100g produktu, a także umiarkowany poziom białka (od 3 do 5g w 100g mleka). 

Światowe organizacje wskazują, że mleko wielbłądzie, łatwo osiągalne w krajach afrykańskich, może być głównym substytutem mleka matki. W zachodnich krajach także zwraca się coraz większą uwagę na to mleko, głównie w kontekście schorzeń dziecięcych. 

Zobacz: Co jedzą alpaki? Te przeżuwacze uwielbiają nie tylko siano!

ekologia.pl/fot.pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023