O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-11-2021

Autor: Michał Rybka

Badanie: Rynek trzody chlewnej w 2022 r. zanotuje spadek produkcji

Rynek trzody chlewnej

Według najnowszego raportu kwartalnego opublikowanego przez Rabobank, globalny rynek trzody chlewnej w 2022 r. czeka regres, ponieważ światowe rynki nadal pozostaną pod wpływem kryzysu COVID-19 i trendów makroekonomicznych.

Koszty produkcji wzrosły w tym roku, a wzrost cen nie napędza popytu, zwłaszcza w krajach wrażliwych na dochody. Oczekuje się, że spożycie wieprzowiny będzie dalej spadać w 2022 r., po czym nastąpi wzrost produkcji. Jednocześnie rynki, na których spadły ceny wieprzowiny, staną w obliczu nadpodaży w wyniku tegorocznej produkcji i załamania w handlu.
Gwałtowne spadki cen i związane z nimi straty producentów na niektórych rynkach znacznie spowolnią wzrost stad świń w 2022 r., pomagając zrównoważyć poprawę zdrowia stad i zmniejszenie narażenia na afrykański pomór świń (ASF). Od tego czasu ceny ustabilizowały się, ale pozostają znacznie poniżej szczytu – czytamy w raporcie.

Chiny pozostają największym producentem i importerem

Chiny są największym na świecie producentem trzody chlewnej, a także największym importerem, ponieważ kraj ten walczy z ASF od ponad 3 lat. Chińscy producenci zareagowali na rosnące koszty i ciągłe zagrożenie wybuchami ASF, redukując inwentarz, co obniżyło ceny trzody chlewnej i zmusiło producentów do wycofania się z rynku po wysokich kosztach. Popyt pozostaje słaby z powodu pandemii. W odpowiedzi na to spowolnienie Chiny nadal ograniczają import, aby zrównoważyć podaż. Biorąc pod uwagę utrzymujące się osłabienie popytu, Rabobank spodziewa się, że podaż wieprzowiny pozostanie wystarczająca po zmniejszeniu pogłowia, ale jeśli tendencje gospodarcze ulegną poprawie, podaż może nie wystarczyć do zaspokojenia popytu rynkowego.rynektrzodychlewnej2 05.11.21

Rynek trzody chlewnej w Unii Europejskiej też czeka regres

W UE, największym dostawcy wieprzowiny na rynek chiński, średnie ceny spadły już o 24% z powodu mniejszego popytu z Chin. Producenci w Niemczech i Holandii likwidują stada i oczekuje się, że w najbliższych miesiącach zmniejszą produkcję. W międzyczasie oczekuje się, że Hiszpania i Dania zwiększą liczbę świń, ale w wolniejszym tempie niż w ciągu ostatnich kilku lat.

Popyt na wieprzowinę w USA zwolni

Zasoby trzody chlewnej w USA pozostaną ograniczone do początku 2022 r., ale wyższe niż w roku poprzednim. Mimo to oczekuje się, że rosnące koszty i dodatkowe ograniczenia regulacyjne ograniczą plany ekspansji, podobnie jak ograniczenia w sektorze niższego szczebla, zaostrzone przez niedobory siły roboczej. Oczekuje się, że popyt krajowy zwolni, ponieważ wyższe koszty zostaną przeniesione na konsumentów, a wzrost eksportu działa jako korzystny bufor.

Brazylijski rynek trzody chlewnej pomimo cen, optymistycznie patrzy w przyszłość

Brazylijscy producenci pozostają optymistami pomimo wzrostu kosztów pasz o 34% w tym samym okresie ubiegłego roku. Sprzedaż eksportowa utrzymuje się na wysokim poziomie, czemu sprzyja deprecjacja brazylijskiego reala i większe dostawy wieprzowiny. Analitycy spodziewają się wzrostu produkcji wieprzowiny o 5,5% r/r, z dodatkowym wzrostem oczekiwanym w 2022 r.

Zobacz też: ASF tematem rozmów wicepremiera Kowalczyka z rolniczym OPZZ

źródła:meatinfo.ru/fot.pexels.com 

swiatrolnika.info 2023