O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-04-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Buhaj kryjący – jego dobór to podstawa rozwoju hodowli bydła

buhaj kryjący

Buhaj kryjący ma istotne znaczenie dla gospodarstw rolnych ze względu na warunkowanie liczby wycieleń w sezonie. W trakcie jednego takiego okresu byk może przyczynić się do narodzin od 20 do 40 cieląt.

Buhaj kryjący – dojrzałość rozpłodowa

Buhaj kryjący swoją rolę w stadzie pełni maksymalnie przez okres 3 lat. Wynika to z faktu, że właśnie po takim upływie czasu dorastają jego córki. Nie można bukaj kryjacy cieletadopuścić do pokrycia przez buhaja krów będących jego cielętami. Buhaj powinien pokrywać maksymalnie 30 krów. Najbardziej wydaje są buhaje kryjące w wieku 3-4 lat.

Buhaj kryjący – jak go kupić?

Jeżeli hodowca decyduje się na zakup nowego byka najlepszym wyborem są buhaje kryjące w wieku 2 lat. Starsze osobniki mogą być osłabione, ich narządy płciowe uszkodzone, a ponadto mogą być nosicielami chorób przenoszonych drogą płciową. Kolejnym sposobem na nabycie byka jest zakup bardzo młodego buhaja kryjącego, co wiąże się z najmniejszymi kosztami, jednakże należy uzbroić się w cierpliwość i dobrze zaplanować to w logistyce powiększania stada, gdyż będzie musiał on podrosnąć do krycia. Jeszcze inni hodowcy podejmują decyzję o wymianie byków pomiędzy stadami lub sprzedaży posiadanego rozpłodnika do innego stada lub na rzeź.

Zdrowy buhaj kryjący, czyli jaki?

Zdrowy buchaj kryjący, aby spełniał swoją role, nie może kuleć. Buhaj kryjący nie powinien być ani płochliwy, ani agresywny, więc jeszcze przed zakupem, bardzo ważna jest obserwacja jego zachowania względem ludzi i krów. Ponadto należy zwrócić uwagę na racice. Ze względu na przeprowadzone badania, z których wynika, że córki byków z dużymi jądrami szybciej osiągają dojrzałość płciową, jednym z najważniejszych elementów podczas dokonywania wyboru buhaja kryjącego do naszego stada jest zwrócenie uwagi na jądra osobnika. Powinny być duże, a przed zakupem można dokonać ponadto badań jakości nasienia.

Czytaj także: Siara dla cieląt podstawą ich prawidłowego skarmiania

Zakup buhaja kryjącego – na co zwrócić uwagę

Każdy buhaj kryjący powinien posiadać następujący komplet dokumentów: paszport, karty hodowlane, licencja rozpłodowa, badania. Sprzedawca powinien wykazać kupującemu dane ważeniach kontrolnych. Optymalny i jednocześnie zdrowy przyrost masy ciała u byków wynosi 0.9 kg dziennie. Zasadą wśród hodowców jest, że im lepszy jest przyrost buhaja, tym będzie bardziej wydajny podczas sezonu krycia. Wynika to z faktu, iż byki podczas zapładniania tracą do 1,5 kg masy ciała dziennie. Dlatego do rozrodu należy wybrać osobnika, który waży minimum 450 kg.

Buhaj kryjący i zadomowienie w stadzie

Nie należy wpuszczać nowego byka do większej grupy, gdyż inne osobniki mogą go poturbować. Zdrowy byk nie może być ani otłuszczony, ani zbyt chudy. W dużym stadzie możemy mieć możliwość wyboru byka spośród wielu buhajów, bardzo dobrą sytuacją jest, jeżeli byk skacze na inne zwierzęta, a jego ruchy powinny być płynne.

Bukaciarnia/AO/fot. wikipedia

swiatrolnika.info 2023