O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Pszczoły augustowskie – rodzimy gatunek pod większą ochroną

Pszczoły augustowskie

Pszczoły augustowskie, czyli nasz rodzimy gatunek pszczoły w ramach projektu ochrony otrzyma mini pasieki leśne, łąki kwietne i oczka wodne. Kilkuletnie działania mają kosztować 2,8 mln zł.

Kontynuacja projektu z lat poprzednich wraz z nowymi celami

Projekt "Puszcza Augustowska i bartnictwo – szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej" będzie realizowany na terenie pięciu puszczańskich nadleśnictw: Augustów, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze i Szczebra.

Według szacunków, w Polsce w naturalnej populacji pszczoły augustowskie są zaledwie w liczbie 700-800 rodzin. Specjaliści zwracają uwagę, że pszczoła augustowska pełni między innymi rolę tak zwanego gatunku parasolowego, który znacząco wpływa na ochronę innych gatunków zapylaczy, chodzi o trzmiele, osy, motyle czy też chrząszcze, co zwiększa różnorodność biologiczną.

Nowy projekt nawiązuje do działań z lat 2014-2016, realizowanych w ramach projektu przywracania tradycji bartniczych, by ratować dziko żyjące pszczoły.

Pierwszy projekt miał charakter wybitnie edukacyjny. Obecny to projekt typowo „ochroniarski”, dotyczący ochrony czynnej, działań które mają poprawić istniejące i stworzyć nowe warunki dla tzw. zapylaczy. Ale bez pierwszego projektu, nie byłoby drugiego

– zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Augustów Adam Sieńko

Czytaj także: Pszczoły cierpią przez pestycydy

Odbudowa populacji poprzez budowę nowych uli i pasiek

Sieńko zaznaczył, że w nowym projekcieBezsennosc pszczol 02 nadal są elementy związane z bartnictwem, np. instalacja w lesie bartnych kłód, ale też zakup stu uli, by na terenie pięciu nadleśnictw stworzyć sieć mini pasiek (po 2-3 ule), do których będą sprowadzone pszczoły augustowskie z jedynej w kraju, certyfikowanej pasieki prowadzącej czystą genetycznie linię pszczoły augustowskiej.

Finansowanie projektu ze specjalnego funduszu Unii Europejskiej, ale również państwowej dotacji

Nadleśnictwo Augustów wraz z partnerami pozyskali na projekt 2,7 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; stosowna umowa na pieniądze z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest już podpisana. Budżet uzupełnia też państwowa dotacja.

Realizacja projektu ma zakończyć się w pierwszej połowie 2024 roku. Oprócz działań ochronnych w ekosystemach leśnych, powstanie specjalna strona internetowa, która obejmie też informacje z pierwszego projektu dotyczącego bartnictwa, odbywać się będą również konferencje specjalistów.

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023