O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Liczenie kozic w Tatrach – naliczono ponad tysiąc sztuk!

Liczenie kozic w Tatrach

Liczenie kozic w Tatrach zakończyło się liczbą 1095. Tyle naliczyli przyrodnicy z polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego podczas wspólnej akcji liczenia tych chronionych zwierząt.

Przyrodnicy przypuszczają, że faktyczna populacja może być jednak większa – podały w czwartek władze słowackiego parku.

Liczba kozic mniejsza niż się spodziewano

Spodziewaliśmy się, że sumaryczne dane o populacji będą wyższe. Nasze założenia opieramy na całorocznych obserwacjach z których wynika, że rzeczywisty stan populacji kozic w Tatrach jest nieco wyższy, niż wyszło podczas przeprowadzonej akcji.

– wyjaśnił Józef Hybler, zoolog z Lasów Państwowych słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i wyjaśnił, że na południowych, nasłonecznionych stokach kozice w czasie akcji liczenia często chowały się przed słońcem w miejsca zacienione, gdzie zwierząt nie było widać.

Słowaccy przyrodnicy naliczyli po swojej stronie 781 kozic, natomiast po polskiej stronie zarejestrowano 314 kozic.
Dla porównania podczas zeszłorocznej, jesiennej akcji w całych Tatrach naliczono 983 kozice, a jesienią 2018 r. 1431 kozic.

Akcja liczenia kozic odbywa się dwa razy w rokuLiczenie kozic w Tatrach 02 – latem, kiedy przyrodnicy mogą rozpoznać przychówek kozic oraz jesienią – tak zwane liczenie weryfikacyjne. Wspólne akcje liczenia kozic po obu stronach Tatr są prowadzone od 1957 r. To najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

Liczenie kozic w Tatrach – jaka metoda liczenia?

Metoda liczenia kozic polega na wyjściu, zazwyczaj dwuosobowych zespołów, w określone tereny. Mapa Tatr podzielona jest na sektory, które penetrują liczący. Po polskiej stronie jest ich 32. Przyrodnicy idący w kierunku grani wyposażeni są w specjalne karty, na których wpisują zaobserwowane osobniki, czas i miejsce obserwacji, kierunek przemieszczania zwierząt, oraz informacje dodatkowe, takie jak płeć.
Przyrodnicy odznaczają także tegoroczny przychówek, czyli młode kozice.

W przyszłym tygodniu podczas spotkania polskich i słowackich przyrodników nastąpi podsumowanie akcji i poznamy jej wyniki. Akcja liczenia kozic odbywa się dwa razy w roku – latem, kiedy przyrodnicy mogą rozpoznać przychówek kozic oraz jesienią, kiedy organizowane jest dwudniowe liczenie weryfikacyjne. Wspólne akcje liczenia kozic po obu stronach Tatr są prowadzone od 1957 r. To najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

Czytaj również: Bóbr w Tatrach buduje nowe żeremie

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023