O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-09-2021

Autor: Oliver Pochwat

Daniel Chmielewski: Ceny skór zwierząt futerkowych w ostatnich 12 miesiącach podwoiły się

Daniel Chmielewski

Daniel Chmielewski, prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych, ocenił czy tegoroczne ceny zadowalają hodowców. Rozmówca portalu ŚwiatRolnika.info omówił również trendy, które w najbliższych latach mogą rządzić rynkiem skór zwierząt futerkowych, wskazując na wciąż rosnącą rolę dobrostanu zwierząt.

ŚwiatRolnika.info: Czy ceny skór zadowalają hodowców?

Daniel Chmielewski: Od września ubiegłego roku ceny skór na aukcjach w wielu przypadkach podwoiły się. Oznacza to duży krok do przodu i powrót na ścieżkę opłacalności dla europejskich rolników. Oczywiście zawsze będzie to zależeć od kosztów produkcji i wydajności działalności rolniczej.

Rynek wciąż jest dość zmienny, ale widzę dobre uwarunkowania do wzrostu cen.norki amerykanskie

ŚwiatRolnika.info: Jakie są prognozy dla hodowców zwierząt futerkowych na przyszłość?

Daniel Chmielewski: Wydaje się, że pewne procedury dotyczące Covid-19 na fermach norek obowiązują właściwie we wszystkich krajach europejskich, a więc także w Polsce. Mając na uwadze spadek produkcji, a nawet zanik produkcji duńskiej, Polska stała się największym producentem norek.

Chiny najprawdopodobniej się ustabilizują. Widzimy także pozytywne zmiany w Rosji. Mając na uwadze wszystkie te fakty, prognoza dla Europy musi być pozytywna.

Czytaj także: Andrzej Zoń: Odpowiedni dobrostan zapewnia lepsze wyniki w rozrodzie zwierząt i jakości futra 

ŚwiatRolnika.info: Co zrobić, aby ceny skór były satysfakcjonujące dla polskich hodowców w perspektywie długoterminowej?

Daniel Chmielewski: Przede wszystkim musimy pamiętać, że poziom cen na określone skóry powstaje w momencie sprzedaży skór w domu aukcyjnym, a nie kształtuje się bezpośrednio między farmerem, a kupcem. Analizując statystyki sprzedaży, nadal istnieje wyraźna różnica między norką typu velvet, a klasycznym włosem.

Jeśli dodamy jeszcze rozmiar (większy=lepszy) oraz fakt, że mutacje norek miały lepsze ceny niż standardowe, to mamy pełną charakterystykę idealnej, najdroższej skóry. Wydaje się, że to właściwy kierunek, aby uzyskać najlepszą możliwą cenę. W celu uzyskania dobrych wyników końcowych wydajność i kontrolowane koszty produkcji są kluczowe dla rentowności.

swiatrolnika.info 2023