O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny cukru pozostają na niskich poziomach mimo niedoborów!

Ceny cukru

Po słabych zbiorach buraków cukrowych jesienią ubiegłego roku w Europie zaczyna brakować cukru. Niemniej jednak ceny cukru są nadal zbyt niskie, aby zapewnić trwałe ożywienie w branży.

Ceny cukru – rolnicy ograniczyli uprawę o 2,3 procenta w porównaniu do zbiorów w 2020 roku

Oczekuje się, że produkcja cukru, w tym izoglukozy, wynosząca zaledwie 16,3 miliona ton, w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii będzie o prawie 10 procent niższa niż w roku poprzednim. Jeśli wykluczymy produkcję w Wielkiej Brytanii, tylko 15,4 miliona ton ekwiwalentu cukru białego zostanie wyprodukowane w UE w 2020/21, prawie 15 procent mniej niż w roku poprzednim. Jest to oparte na danych Komisji Europejskiej i obliczeniach producenta cukru Pfeifer&Langen.

Dr. Hermann Josef Schmitz, dyrektor ds. Rolnictwa w Pfeifer&Langen, przewiduje, że do końca sierpnia przemysł cukrowniczy może nie być w stanie obsługiwać przemysłu spożywczego z poprzednich zbiorów buraków. Luka do nowych zbiorów zostanie wówczas prawdopodobnie wypełniona importem.

Schmitz przypisuje słabe zbiory w Europie kilku przyczynom: ze względu na niskie ceny cukru rolnicy ograniczyli uprawę buraków w całej UE o 2,3 procenta do zbiorów w 2020 roku. Przede wszystkim producenci we Francji i Niemczech uprawiali mniej buraków cukrowych, co wynika również z zamknięcia pięciu fabryk w dwóch głównych krajach producenckich.

W Polsce, gdzie buraki cukrowe wspomagane są dopłatami, według szacunków firmy Pfeifer&Langen, uprawa została rozszerzona o 10 000 hektarów.

Czytaj też: Podatek handlowy nie powinien spowodować wzrostu cen. Tak przynajmniej twierdzi minister finansów

Ceny cukru muszą osiągnąć wyższe poziomy by produkcja pozostała rentowna

Ale są też inne powody mniejszej produkcji cukruCeny cukru 02 w ​​UE: we Francji, największym kraju produkującym, przyniosły niemal katastrofalne zbiory. Ekstremalna inwazja wirusa powodującego żółknięcie liści buraka cukrowego i susza doprowadziły do ​​najgorszych plonów od 20 lat. Schmitz określił ten spadek na około 25 procent.

W Polsce pogoda również miała wpływ na wyniki; występowały również problemy z plamistością liści Cercospora. Również w Niemczech buraki znacznie ucierpiały na skutek żółknięcia i suszy wiosną oraz latem. Według Schmitza zbiory były lepsze niż początkowo oczekiwano.

Ceny cukru w ​​UE wyrwały się z wyjątkowo niskiego dołka w zeszłym roku. Według firmy Pfeifer&Langen niepewność związana z pandemią koronawirusa od marca 2020 roku uniemożliwia dalszą poprawę cen. Przemysł spożywczy zamawia mniej cukru niż zwykle.

Średnia ceny cukru podane przez Komisję Europejską na październik 2020 roku utrzymywały się poniżej poziomu ceny referencyjnej wynoszącej około 381 euro za tonę cukru białego.

Według Schmitza to nie wystarczy do zrównoważonej i udanej uprawy buraków cukrowych. Dalsza poprawa cen jest niezbędna dla utrzymania rentowności produkcji.

agrarheute.com/fot.Pixabay/Pxhere

swiatrolnika.info 2023