O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Przewaga kontraktowa nie może być nieuczciwa. Senat za ustawą

Przewaga kontraktowa

Przewaga kontraktowa, a dokładniej walka z wykorzystywaniem nieuczciwej przewagi kontraktowej była tematem głosowania w izbie wyższej polskiego parlamentu. Senat w piątek poparł ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom ustawą w obrocie produktami rolnymi. Ustawa wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy unijnej dyrektywy z 2019 r. w tej sprawie.

Za ustawą zagłosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Dostosowanie do prawa unijnego

W Polsce od 2017 r. obowiązują przepisy o przeciwdziałaniu wykorzystywania nieuczciwej przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi, jednak wprowadzane obecnie przepisy wychodzą poza zakres polskiej ustawy. W stosunku do obowiązującej ustawy, nowa została rozszerzona definicja produktów rolnych i spożywczych, będą mogły być badane relacje dotyczące skupu m.in. pasz, żywych zwierząt, nasion, owoców i oleistych. Zmianie uległa definicja nabywcy, którym może być też organ publiczny.

Nowe przepisy określają zasady i tryb przeciwdziałania nieuczciwym praktykom wykorzystującym przewagę kontraktową oraz zasady i sposób podejmowania ochrony interesów dostawców i nabywców. W stosunku do obowiązującej ustawy ustawa wprowadza większe kompetencje dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przewaga kontraktowa – o co właściwie chodzi?

Przewaga kontraktowa w rozumieniu ustawyPrzewaga kontraktowa 02 jest to występowanie znacznej dysproporcji w potencjale ekonomicznym nabywcy względem dostawcy albo dostawcy względem nabywcy. Chodzi m.in. o wykorzystywanie przewagi ze strony sieci handlowych wobec zwykle rozdrobionych dostawców produktów rolnych czy przetwórców żywności.

Ustawa definiuje 16 nieuczciwych praktyk, przy czym 10 jest bezwzględnie zakazanych, a sześć - dozwolonych pod warunkiem, że zostały one w sposób jasny uzgodnione w umowie między dostawcą a nabywcą.
Sadownicy, a przewaga kontraktowa.
To nie sadownik zarabia na polskich owocach, ceny dyktują w Polsce sieci handlowe.

– powiedział prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski na wtorkowym proteście sadowników "Stop łobuzerce w handlu jabłkami".

Maliszewski powiedział, że Związek Sadowników RP złożył wniosek o kontrolę, czy nie jest wykorzystywana przewaga kontraktowa, poinformował też o stosowanych przez sieci praktykach.

Maliszewski zwrócił uwagę, że markety wymuszają na sadownikach sprzedaż jabłek po bardzo niskich cenach, często niezapewniających zwrotu kosztów produkcji.

Jest dzisiaj wykorzystywana przewaga rynkowa wielkich korporacji międzynarodowych, ale także polskich podmiotów zarówno w zakresie skupu owoców do przetwórstwa jak i zakresie handlu owocami deserowymi.

– powiedział prezes Związku.

Czytaj również: Sadownicy mają dość! Kiedy przestaną być oszukiwani?

PAP/fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023