O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-05-2020

Autor: Robert Wyrostkiewicz

Policja pomoże weterynarzom chronić Polaków przed pseudo przyjaciółmi zwierząt! Kartel animalsów traci kasę

Policja i weterynarze

Policja pomoże weterynarzom, którzy otrzymają od mundurowych wsparcie, a każda interwencja kontrowersyjnych organizacji prozwierzęcych, które coraz częściej działają dla zysku, spotka się ze wzmożoną kontrolą państwa. Mowa o tych organizacjach, które z interwencji u Polaków uczyniły sobie intratny biznes.

Policja ma mieć oko na samozwańczych animalsów

SwiatRolnika.info dotarł do dokumentu Głównego Lekarza Weterynarii, który chce, aby przy interwencjach organizacji społecznych obecna była Policja i ktoś, kto faktycznie może stwierdzić stan zdrowia zwierząt, czyli powiatowy weterynarz.

Główny Lekarz Weterynarii uzgodnił z Głównym Komendantem Policji, iż wyda polecenie podległym mu służbom informowania właściwych powiatowych lekarzy weterynarii o planowanych, podejmowanych z inicjatywy lub na wniosek organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. W związku z powyższym , proszę o polecenie powiatowym lekarzom weterynarii, aby w przypadku otrzymania takiego powiadomienia wzięli udział wraz z Policją w planowanej interwencji

– czytamy w piśmie, jakie 14 maja Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii skierował do wszystkich Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii.

Ostatnio coraz częściej pojawiają się sygnały dotyczace nieuprawnionych działań przedstawicieli niektórych organizacji. Dokonują oni odbioru zwierząt nawet wówczas, gdy nie jest zagrożone życie lub zdrowie tych zwierząt, używając metody przymusu i presji celem wtargnięcia na prywatne posesje, łamiąc przy tym prawo ochrony miru domowego. W celu uwiarygodnienia swoich poczynań i nadania im w sposób nieuprawniony urzędowego charakteru, przedstawiciele takich organizacji posługują się sporządzonymi przez siebie dokumentami, takimi jak legitymacja służbowa, upoważnienie, postanowienie czy decyzja

– stwierdził minister Konopka.

Czytaj także: Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt podszywa się pod służby!

Policja będzie zawsze informowana o wejściu animalsów

Zdaniem ministra Konopki z Inspekcji Weterynaryjnej i Głównego Lekarza Weterynarii, w celu zapobieżenia kolejnym przypadkom łamania prawa w tym zakresie, konieczne jest, aby Inspekcja Weterynaryjna i policja współpracowały.

W związku z powyższym, powiatowi lekarze weterynarii powinni uczestniczyć we wszystkich interwencjach, o których zostali poinformowani przez funkcjonariuszy Policji. Jednocześnie w każdym wypadku, gdy informacja o interwencji trafia bezpośrednio do powiatowego lekarza weterynarii od organizacji planującej interwencję, powinien on poinformować Policję, w celu uzyskania wsparcia w trybie art. 19 ust 6. Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz.U. z 2018 r poz. 1557tj.)

– postanowił Główny Lekarz Weterynarii.

Bogdan Konopka przypomniał, że "Zgodnie z art 34a ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2020 r poz. 638tj.) to Inspekcja Weterynaryjna sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt, a powiatowi lekarze weterynarii posiadają wiedzę ekspercką w zakresie ww. przepisów, która pozwala na podejmowanie działań adekwatnych".

jakub szCzytaj także: Diler z Pogotowia dla Zwierząt zabiera zwierzęta. Kulisy biznesu animalsów! (tu zwierzęta fortelem przywłaszczył i wystawił w Internecie jako ofertę wspomniany opisany przez nas diler (widoczny na zdjęciu) - inf. własna z 17 maja 2020 r. - Swiatrolnika.info)

Organizacje prozwierzęce nagminnie nadużywają art 7 ust. 3 Ustawy o ochronie zwierząt, który w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia zwierzęcia pozwala je odebrać tymczasowo, a następnie nakazuje dokonanie wszystkich formalności, co zazwyczaj nie ma miejsca. Analizując interwencje kontrowersyjnych organizacji, okazuje się, że niemal wszystkie polegają na odbiorze zwierząt w trybie nadzwyczajnym, bez obecności policji i powiatowych lekarzy weterynarii, nie mówiąc o decyzji wójta czy burmistrza, którą przewiduje prawo w sytuacji zwyczajnej (art. 7 ust. 1 Ustawy o ochronie zwierząt).

Robert Wyrostkiewicz

fot. lublin.policja.gov.pl

swiatrolnika.info 2023