Wermikompostowanie – ekologiczny sposób pozbycia się odpadów

Wermikompostowanie to pozyskiwanie w naturalny sposób nawozu z organicznych odpadów, który wytwarzany jest z pomocą specjalnie dobranych do tego celu dżdżownic. Jest to niezwykle wydajny, ekologiczny i tani sposób na przerobienie odpadów zarówno takich z gospodarstwa domowego, jak i produkcji zwierzęcej i przemysłu spożywczego. Jaką ma przewagę nad zwykłym kompostowaniem?
Wermikompostowanie jest niezwykle wydajne!
Wermikompostowanie, czyli przerabianie materii organicznej w celu uzyskania nawozu przez dżdżownice pozwala uzyskać bardzo szybkie rezultaty relatywnie bardzo małym nakładem. Związane jest to z tym, że same dżdżownice są długowieczne i bardzo szybko rozmnażają się w dogodnych warunkach, co oczywiście przekłada się wprost proporcjonalnie na ilość przerobionego przez nie materiału. Stworzenia te potrafią podwoić swoja liczebność w zaledwie dwa miesiące! To nie koniec niezwykłych ich właściwości. Ze względu na bytujące w ich przewodzie pokarmowym bakterie mające zdolność do wiązania azotu i rozkładania resztek organicznych idealnie sprawdzą się właśnie w kompostowaniu. Dodatkowo gatunki dżdżownic przeznaczone na wermikompostowanie (jak kompostowiec różowy, znany także jako dżdżownica kalifornijska) są odporne na toksyny i niekorzystne warunki środowiska.
czytaj także: Zbiornik na kiszonkę – pamiętaj o warunkach, jakie musi spełnić!
Wermikompostowanie – to nie koniec zalet
Dżdżownice pozwalają uzyskać nawóz nawet 2 krotnie szybciej niż w przypadku tradycyjnego kompostowania, materiał dodatkowo wolny jest od patogenów – łączy się to oczywiście bezpośrednio z wydajnością nawożenia, która jest większa nie tylko od produktu tradycyjnego kompostowania, ale bywa że także od nawozów mineralnych. Wermikompostowanie pozwala także uzyskać produkt, dzięki któremu nie istnieje ryzyko przenawożenia składnikami mineralnymi. Nie powoduje ono także powstawania nieprzyjemnych zapachów (w przeciwieństwie do tradycyjnego kompostowania), gwarantuje niską emisję gazów cieplarnianych, a także nie wiąże się z wysokim poborem energii koniecznej do przeprowadzenia procesu. Wermikompostowanie pozwala także znacznie zwiększyć przyswajalność składników pokarmowych w porównaniu do produktów zwyczajnego kompostowania. Niebywałą zaletą, jaką może poszczycić się wermikompostowanie na pewno jest także to, że można je przeprowadzić zarówno na małą, jak i dużą skalę. Można spotkać się nawet z wermikompostownikami zakładanymi przez ludzi na… balkonach! Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, warto przyjrzeć się, czy nasze gospodarstwo produkuje odpadki, które dżdżownice będą w stanie przerobić na wermikompost.
Wermikompostowanie – czym żywią się dżdżownice?
Wermikompostowanie pozwala przerobić cały wachlarz odpadów organicznych, zaczynając od zwykłych odpadów z gospodarstw domowych, na odpadach z przemysłu (także drzewnego) kończąc. Na skalę przemysłową możemy przeznaczyć do wermikompostowania niemal wszystko, także odchody zwierząt i odpady poubojowe. Na mniejszą skalę nie zaleca się ich stosowania, warto też mieć na uwadze, że dżdżownice nie moga dostawać produktów spleśniałych i zepsutych. Z powodzeniem poradzą sobie natomiast z przerobieniem odpadów papierniczych, drzewnych, a także z produktami browarniczymi.
ruj.uj.edu.pl/yadda.icm.edu.pl/fot. wikimedia (Toby Hydson CC BY-SA 3.0/ Eerschay CC BY-SA 4.0)