Talk icon

Informacje

03-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Produkcja mięsa – spadek w drugim kwartale w Czechach

Produkcja mięsa

Produkcja mięsa w Czechach spadła o 2,2 procenta do 111 488 ton w II kwartale tego roku. Spadki najbardziej dotknęły wołowiny i wieprzowiny, natomiast drób utrzymał poziom taki sam jak rok temu. Produkcja mleka wzrosła o 4,1 procenta do 799,97 miliona litrów. Dane zostały opublikowane przez Czeski Urząd Statystyczny (GUS).

Produkcja mięsa – spadki w II kwartale spowodowane koronawirusem

W odróżnieniu od produkcji mleka, która przebiegała bez znaczących wahań we wszystkich miesiącach II kwartału, przerwy w uboju żywca w kwietniu i maju nadrobiły zaległości w uboju dopiero w czerwcu. W przypadku trzody chlewnej znalazło to odzwierciedlenie w średniej masie ubojowej

– powiedział Radek Matějka

Według Gabrieli Dlouhá, sekretarz Izby Rolnej Republiki Czeskiej, produkcja mięsa spadła przez słabą sprzedaż w okresie kwarantanny..

Niewielki spadek produkcji mięsa spowodowany był pandemią koronawirusa oraz zamkniętą lub ograniczoną gastronomią. Otwieranie hoteli i restauracji odbywało się stopniowo

– powiedziała.

Według niej zwiększona produkcja mleka może wynikać z lepszej jakości paszy w porównaniu z poprzednim okresem, kiedy jakość kiszonki była gorsza ze względu na suchy 2018 rok.

W kwietniu produkcja mięsa była niższa o 8,6 procenta rok do roku, w maju o 10,4 procenta, natomiast w czerwcu wzrosła o 14,8 procenta. Produkcja wieprzowiny w całym monitorowanym okresie wyniosła 51 421 ton i była o 4,1 procenta niższa niż w II kwartale ubiegłego roku. Wołowiny i cielęciny wyprodukowano o trzy procent mniej, 17247 ton. Produkcja drobiu wzrosła bardzo nieznacznie, o pół procenta do 42 765 ton.

Ceny bydła rzeźnego spadły o 5,9% rok do roku, podczas gdy ceny świń rzeźnych były o 11,2% wyższe rok do roku i osiągnęły średnio 33,92 CZK za kilogram żywej wagi i 44,09 CZK za kilogram wagi tuszy. Jednak w porównaniu z poprzednim kwartałem średnia cena trzody chlewnej spadła o 3,25 CZK za kilogram mięsa. Ceny kurczaków rzeźnych były niższe o 2 procent r/r.

Czytaj też: Baranina i mięso kozie – spadek europejskiej produkcji

Produkcja mięsa – pandemia również odbiła się na cenach

Według głównego ekonomisty grupy inwestycyjnejProdukcja miesa 02 z Natland Petra Bartona, produkcja mięsa ze zwierząt rzeźnych może zostać jedynie odłożona w czasie, ale nie w znaczący sposób ograniczona. Może to spowodować częściową nadpodaż. Logicznie rzecz biorąc, spowoduje to obniżenie ceny mięsa, czego jesteśmy świadkami. Oprócz wieprzowiny od dawna jego ceny rosną, więc wpływ na nią kwarantanny oznacza tylko, że wzrost jest mniejszy niż byłby bez kwarantanny.

Sytuacja powinna ustabilizować się do końca roku i nie będzie trzeba reagować na wahania. Jednak może zaistnieć potrzeba uzupełnienia niedoboru popytu za granicą, będziemy świadkami spadku handlu wszędzie, nie tylko w przemyśle, ale także w rolnictwie

– powiedział.

Według Dlouhy ceny świń rzeźnych wzrosły od wiosny zeszłej wiosny do początku tego roku ze względu na lepszą sprzedaż trzody chlewnej do Azji, gdzie gospodarstwa zostały dotknięte afrykańskim pomorem świń. W poprzednim kwartale cena świń spadła z powodu pandemii koronawirusa i zamkniętych ubojów w sąsiednich państwach z powodu pozytywnie przebadanych pracowników COVID-19. Mniejsze było również zainteresowanie wieprzowiną z krajów azjatyckich ze względu na obawy o przenoszenie choroby poprzez mięso.

Spadek ceny kurczaków rzeźnych wynika z importu mięsa po cenach subkosztowych, głównie z Polski i innych krajów

– dodała.

Ceny mleka również spadły rok do roku o 3,8%, a średnia cena za litr mleka klasy jakości Q wyniosła 8,58 CZK. W porównaniu do poprzedniego kwartału rolnicy sprzedawali mleko taniej o 31 groszy.

agris.cz/fot.Pikist/Pxhere

swiatrolnika.info 2023