Talk icon

Informacje

09-02-2017

Autor: Marzena Deresz

Warunki wsparcia dla rolnictwa ekologicznego

Warunki wsparcia dla rolnictwa ekologicznego

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne”.

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne”.

 

W rozporządzeniu proponuje się zrezygnować z wymogu dotyczącego uprawiania gatunków drzew owocowych jedynie w okresie owocowania lub krzewów owocujących oraz odpowiednio dostosować wymogi odnoszące się do uprawy w okresie owocowania oraz krzewów owocujących  zawarte w załączniku nr 2 do rozporządzenia ekologicznego (w tym wprowadzić  nowe wymogi dotyczące  jakości sadzonek wykorzystywanych do nowych zasadzeń na plantacjach sadowniczych). Ponadto proponuje się wprowadzenie zmian w załączniku nr 4 do rozporządzenia ekologicznego (obejmującego listę roślin wspieranych w ramach działania), polegającej na przeniesieniu niektórych gatunków roślin tj. agrestu (porzeczka, agrest), borówki wysokiej i średniej, jeżyny i porzeczki z wariantów 1.1.1. i 10.11.(podstawowe uprawy sadownicze) do wariantów 4.1.2. i 10. 1.2., które zostały zaliczone jako warianty możliwe do realizacji w ramach zobowiązania na gruntach rolnych.

W celu uelastycznienia systemu realizacji działania ,,Rolnictwo ekologiczne’’ autorzy rozporządzenia proponują wprowadzenie rozwiązań polegających na dopuszczeniu możliwości realizacji dwóch zobowiązań tego samego rodzaju, jeśli zostały podjęte w innym roku oraz określeniu, że zobowiązania ekologiczne obejmują użytki rolne zadeklarowane we wniosku o przyznanie  pierwszej płatności ekologicznej w ramach danego pakietu lub danego wariantu  oraz spełniające warunki przyznania płatności ekologicznej określonej w rozporządzeniu ekologicznym.

W nowym rozporządzeniu zawarta jest też propozycja, aby w ramach działania ”Rolnictwo ekologiczne” uprawę roślin objętych wsparciem w ramach działania traktować nie jako warunek kwalifikowalności, lecz jako wymóg. Zastosowanie takiego rozwiązania zdaniem MRiRW spowoduje, że w przypadku niespełnienia wymogu rolnik poniesie łagodniejsze konsekwencje, niż w przypadku , gdy byłby to warunek przyznania płatności. Proponuje się także ujednolicenie podejścia do określenia liczby zwierząt należących do gatunków podległych rejestracji ( tj. bydła, owiec, kóz i świń), tak, aby do ustalenia obsady uwzględniono zwierzęta utrzymane w okresie od 15 marca do 30 września danego roku, niezależnie od tego jakimi zwierzętami spełniany jest warunek minimalnej obsady.

W ramach projektu rozporządzenia zostanie też wprowadzonych szereg zmian uproszczeniowych, uwzględniających  dotychczasowe doświadczenia z wdrażania działania, także postulaty zgłaszane przez branżowe związki rolnicze, organizacje ekologiczne oraz doradców rolno środowiskowych.

 

Płatność ekologiczna poprawi sytuację dochodową rodzin i gospodarstw domowych, jeżeli członek rodziny lub gospodarstwa domowego podejmie się realizacji zobowiązania ekologicznego. Rolnicy w ramach płatności ekologicznej otrzymają rekompensaty za obniżone plony ze względu na prowadzenie przez nich praktyk agrotechnicznych wymaganych w ramach przepisów o rolnictwie ekologicznym.

Natomiast zaproponowane ułatwienia w zakresie podejmowania przez rolników zobowiązań ekologicznych będą pozytywnie oddziaływały na konkurencyjność gospodarstw ekologicznych.

 

 MRiRW/ Maks Weber/for. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023