Talk icon

Informacje

27-03-2020

Autor: Magdalena Szymczyk

Walka z COVID-19. Ardanowski: oczekuję uruchomienia rezerwy kryzysowej

Ardanowski

Walka z COVID-19 była przedmiotem wczorajszej wideokonferencji transmitowanej na kanale Świata Rolnika za pośrednictwem YouTuba i mediów społecznościowych. W dyskusji na temat walki z COVID-19 uczestniczył szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski oraz przedstawiciele organizacji branżowych, którzy rozmawiali o sytuacji w poszczególnych branżach produkcji zwierzęcej, problemach wywołanych przez koronawirusa oraz o propozycjach ich rozwiązań.

Walka z COVID-19

Walka z COVID-19, który dotknął już cały świat, wpływa negatywnie na całą gospodarkę. Jednym z sektorów na który bezpośrednio wpłynął koronawirus jest gospodarka rolna o której rozmawiali przedstawiciele sektora: produkcji mleka, produkcji żywca wołowego, hodowli zwierząt futerkowych, drobiu, jaj oraz wieprzowiny.

Nieszczęście, które już dotyka nie tylko nasz kraj, ale całą Europę – ba – cały świat, bardzo mocno przeorganizuje zapewne również i polskie rolnictwo. Dziękuję i wam osobiście i waszym organizacjom za interesowanie się sprawami, za wielką pomoc, za propozycje, podpowiedzi co należy robić w tych trudnych czasach. Jako przedstawiciel rządu, jako minister konstytucyjny staram się oczywiście te wszystkie dobre podpowiedzi wdrażać, nie oczekując zresztą też, że ktoś inny odpowie. Szukamy różnego rodzaju rozwiązań

– zwrócił uwagę minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj także: Prezydent RP: Rolnicy będą traktowani tak jak przedsiębiorcy

Walka z COVID-19 – jak nie dopuścić do zapaści w rolnictwie

Dzisiaj, chcemy rozmawiać, jak sądzę, przede wszystkim o tym jak nie dopuścić do głębokiej zapaści w rolnictwie; bo to, że koronawirus, że epidemia, że wszystko co jest związane z zamieszaniem, z rwaniem się łańcuchów dostaw, że to będzie miało jakiś wpływ, no to trudno właściwie mieć nadzieję, że będzie inaczej. To dotyczy z resztą rolnictwa w całej Europie. Ja zakładam, że – i to jest może wariant optymistyczny – że jednak ten koronawirus w ciągu kilku miesięcy przestanie demolować wypracowane sposoby również i komunikowania się, i handlu, i zaopatrzenia konsumentów. Chodzi o to, żebyśmy w tym okresie, teraz, najbliższych tygodni – kiedy zrywają się dostawy, kiedy słabnie eksport, kiedy zaczyna siadać, mówiąc kolokwialnie, fracht; kiedy zakłady przetwórcze w różny sposób doświadczone czy problemami rynkowymi, czy problemami również dotyczącymi robotników/pracowników, zaczynają przerzucać część odpowiedzialności również na gospodarstwa producentów – że będziemy szukali takich rozwiązań, które zminimalizują; jeszcze raz powtórzę – nie zniosą, ale przynajmniej zminimalizują skutki negatywne.

– podkreślił szef resortu rolnictwa.

Walka z COVID-19 – pakiet antykryzysowy

Chodzi o to, żeby pakiet kryzysowy, tą tarczę, przyjąć niezwłocznie, nawet jeżeli będzie w kolejnych przybliżeniach poprawiana, uzupełniania, bo nie jest możliwe, żeby jednym aktem prawnym objąć wszwalka z covid 19 wiruswszystkie bardzo szczegółowe, wręcz niuansowe sytuacje powiązań interaktywnych pomiędzy całym rynkiem. Rolnictwo jest przecież fragmentem tego rynku. Więc ta ustawa, generalnie udało się, i tu jest duża zasługa prezydenta, chcę mu podziękować; potraktować rolników, co jest rzadkie, bo właściwie nigdy do tej pory w ten sposób nie byli traktowani – potraktować jako przedsiębiorców. Niezależnie od formy prawnej czy są podmiotami prawa handlowego, czy są rolnikami indywidualnymi – wszyscy są de facto przedsiębiorcami. Tyle, że mają w części przynajmniej rolnictwa inny system zabezpieczenia społecznego, system KRUS-owski. Dlatego te wszystkie propozycje, które dotyczą sfery gospodarki, sfery finansów, relacji z bankami, również w przypadku zatrudnienia pracowników, pomocy systemu zabezpieczenia dla tych pracowników, są również w sposób automatyczny przeniesione na rolników

– podkreślił polityk podczas wideokonferencji pt. "Rolnictwo w czasie kryzysu".

Zobacz także: Tarcza Antykryzysowa dla rolników – propozycje rolników

Walka z COVID-19 – inne zabezpieczenia

Są również sprawy dedykowane rolnikom jako szczególnej grupie mającej właśnie te oddzielne zabezpieczenie, czyli umorzenia – sądzimy, że 3 miesiące wystarczy, ale może się okazać, że będzie to okres za krótki; na razie działania są adekwatne do aktualnego stanu zagrożenia gospodarki – więc właściwie nie umorzenia, bo one musiałyby się odbywać na wniosek, a zwolnienia ze składek KRUS przez 3 miesiące tak jak to ma miejsce w ZUS-ie również w formie wsparcia dla opiekunów dzieci wiejskich do 8-go roku życia, tzw. zasiłek opiekuńczy; również przedłużenie orzeczeń o niepełnosprawności; system wsparcia dla osób mających orzeczenia; również zasiłku opiekuńczego itd. Natomiast to, co było najważniejsze to potraktowanie rolników jako przedsiębiorców, którzy z tego całego pakietu będą korzystali.

Walka z COVID-19 w UE: oczekuję szybkiego uruchomienia rezerwy kryzysowej

Wczoraj odbyło się posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli, gdzie przedstawiłem zdalnie poprzez jedną z pań wiceminister odpowiedzialną za rybołówstwo (...) Przekazałem nasze oczekiwania i krótko je powtórzę: Komisja Europejska nie może stać z boku i mówić, że "my z troską się pochylamy, ale nie wiele możemy zrobić". Ja oczekuję szybkiego uruchomienia rezerwy kryzysowej. Jeżeli w  tej chwili nie ma kryzysu, to ja nie wiem kiedy na rynkach rolnych zgodnie z rozporządzaniem o rynkach ten kryzys będziemy obserwowali. Również poluzowania, elastyczności jeżeli chodzi o środki, które pozostały jeszcze w II filarze wspólnej polityki rolnej; bo nie spodziewam się – i proszę moją ostrożność potraktować jako głos wołającego na puszczy – nie spodziewam się dodatkowych pieniędzy z UE. W związku tym, te, które są w budżecie już przyznane dla poszczególnych krajów w ramach PROW-u, te niewykorzystane – jest to około 20 proc. w skali Europy – powinny być wykorzystane na nowe cele, nowe działania, które mają utrzymać płynność w gospodarstwach; mają pomóc w przetrwaniu gospodarstw, bo w przeciwnym wypadku jeżeli będziemy kurczowo trzymać się tych działań, które zostały 7 lat temu wypracowane – czasami, można powiedzieć, uzgodnione, czasami narzucone przez KE – to może się okazać, że niedługo nie będzie sektora rolno spożywczego, poupadają zakłady, nie będzie gospodarstw. To do kogo będzie adresowana Wspólna Polityka Rolna?

– pytał minister.

Jestem przekonany, że wspólnie razem ten trudny okres jesteśmy w stanie przetrwać, zminimalizować skutki negatywne, które zapewne będą i sprawić, że rolnictwo wyjdzie za jakiś czas z tego wszystkiego wzmocnione. Bo rolnictwo produkuje – i niektórzy filozofowie o tym mówią – w sytuacji kryzysu, dramatów, czasu zarazy by klasyka zacytować,  to produkcja żywności jest tu najbardziej stabilnym i pewnym elementem, bo ludzie muszą jeść. Mogą zrezygnować ze wszystkiego, z innych dóbr; natomiast żywność musi być

– podsumował szef resortu rolnictwa.

Świat Rolnika/MS/Fot. Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023