Talk icon

Informacje

21-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Użytki zielone – Rolniku! Czy wiesz w jaki sposób powinieneś je chronić?

Użytki zielone

Użytki zielone są jednymi z najważniejszych półnaturalnych zbiorowisk roślinnych terenów rolniczych. Są również źródłem najtańszych pasz wysokobiałkowych i bogatych w cenne składniki mineralne. Należy jednak pamiętać, że ich rola nie ogranicza się jedynie do rolnictwa.

Użytki zielone, a ich rola w środowisku naturalnym

Użytki zielone odgrywają ważną rolę w środowisku naturalnym – utrzymują różnorodność biologiczną roślin i zwierząt, regulują szereg cyklów biochemicznych, ograniczają przemieszczanie się azotu do wód, pobierają i gromadzą węgiel atmosferyczny i umożliwiają gromadzenie substancji organicznych w glebie.

Stanowią również miejsce występowania wartościowych pod względem przyrodniczych gleb. Zagrożeniem dla użytków jest zubażanie ich składu gatunkowego, uszlachetnianie runi łąk, wprowadzanie obcych gatunków, przeorywanie, zbyt wczesne rozpoczynanie pokosów i wypasów oraz intensyfikacja wypasu.

Niekorzystnie wpływa również używanie ciężkiego sprzętu, odłogowanie, nadmierne nawożenie, odwanianie i zmiana stosunków wodnych. Antropogeniczne pochodzenie pastwisk i łąk sprawia, że należą do najbardziej zagrożonych zbiorowisk roślinności.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych – ekspert punktuje ekologów!

Użytki zielone – charakterystyka roślinności

Trwałe użytki zielone oznaczają grunty, Uzytki zielone które wykorzystuje się do uprawy traw lub innych pastewnych roślin zielnych samosiewnych lub wysiewanych, których nie objęto płodozmianem w danym gospodarstwie rolnym przez okres pięciu lat lub dłużej. Zalicza się do nich również inne gatunku np. krzewy lub drzewa, które nadają się do wypasu. Warunkiem jednak jest zachowanie przewagi traw i innych zielonych roślin pastewnych. Przewaga traw oznacza, że rośliny te pokrywają ponad 50% obszaru całkowitej działki rolnej.

Proces zazielenienia, a użytki zielone

Praktyka zazielenienia składa się z dwóch komponentów. Pierwszym jest obowiązek utrzymania na poziomie gospodarstwa trwałych użytków zielonych, które są cenne przyrodniczo i położone na obszarach Natura 200, w tym obejmujących gleby podmokłe i torfowe, wymagające ścisłej ochrony. Drugi warunek wskazuje, że użytki w skali kraju powinny być utrzymywane na niezmiennym poziomie w stosunku do ich powierzchni ustalonej w roku referencyjnym.

Użytki zielone – współczynnik referencyjny

Współczynnik referencyjny to stosunek powierzchni trwałych użytków zielonych do całkowitej powierzchni użytków rolnych, zdeklarowanych przez rolników, które podlegają praktykom zazielenienia. Jeśli gospodarstwo posiada wyznaczone użytki zielone wrażliwe pod względem środowiskowym, obowiązuje zakaz ich przekształcania w inne użytkowania.

wodr.pl/fot.pxhere/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023