PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Zboże zniknie z Berdiańska. Rosyjski statek już przypłynął

Zboże zniknie z Berdiańska. Rosyjski statek już przypłynął

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 08:19:00
zboże

Berdiańsk to kolejne miasto, z którego Rosjanie masoowo kradną zboże. Pojawił się tam statek, który ma wywieźć ukraińskie zapasy ziarna. 

Przedstawiciele ukraińskich władz okupowanego przez wojska rosyjskie Berdiańska poinformowali, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabierze zapasy ukraińskiego zboża. Towarzyszą mu rosyjskie okręty wojenne.

Zboże zniknie z Berdiańska

"Do Berdiańska wpłynął masowiec. Nasze miasto prawdopodobnie straci ostatnie zapasy zboża" – oświadczyła rada miejska Berdiańska, cytowana przez agencję Ukrinform.

Mieszkańcy Berdiańska mówią o czterech towarzyszących statkowi rosyjskich okrętach wojennych.

zboże

Melitopol regularnie łupiony

Z innego okupowanego miasta południowej Ukrainy, Melitopola, co dzień Rosjanie wysyłają od 30 do 50 aut przewożących zboże – podała agencja Ukrinform. Jak dodaje, kolejne zbiory albo będą rolnikom odbierane, albo kupowane po cenie 80 USD za tonę. O takiej narzuconej przez Rosjan cenie – poniżej kosztów własnych – mówił niedawno lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. 30 maja ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki poinformował, że najeźdźcy nielegalnie wyeksportowali z okupowanych terenów blisko 500 tys. ton zboża. Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są one blokowane przez rosyjskie okręty. Zboże jest jednym z najcenniejszych ukraińskich towarów eksportowych. 

Czytaj także: Aktualne ceny zbóż rozchwiane. Rolnicy są niezadowoleni

PAP/fot. pixabay