O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Zboże z ukraińskiego Zaporoża skradzione przez rosyjskich okupantów

Zboże

Ukraińskie zboże w dalszym ciągu jest rabowane przez Rosjan. Okupanci próbują wznowić eksport na przejściowo zajętych terytoriach Zaporoża.

11 lipca Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR) poinformował o działaniach Rosji prowadzonych do wznowienia eksportu zrabowanego zboża. Utworzona została specjalna jednostka koordynująca kradzież ukraińskich plonów i ich wywóz za granicę. Okupanci wywierają presję na rolnikach.

GUK – państwowa spółka unitarna usprawniająca kradzież

Aby zorganizować proces eksportu zboża skradzionego z Ukrainy, utworzono tzw. „GUK” (ros. – Gosudarstvennaya unitarnaya kompaniya). Jego działalność jest bezpośrednio kontrolowana przez współpracownika Jewhena Bałyckiego, byłego deputowanego ludowego, zastępcy Zaporoskiej Rady Obwodowej z zakazanego „bloku opozycyjnego”. Obecnie jest mianowany przez okupantów na „szefa rejonowej administracji okupacyjnej w Zaporożu”.

Aby stworzyć działającą infrastrukturę do eksportu zboża, kolaboranci „nacjonalizowali” (schwytali) elewator portowy przedsiębiorstwa „Nowa Chortycia” w Berdiańsku, kompleks przeładunkowy przedsiębiorstwa „Asket Shipping” w porcie w Berdiańsku, elewatory przedsiębiorstwa "Kernel", "Optimus" i inni handlowcy zbożem.

Zboże wycenione przez rosyjskiego najeźdźcę

„GUK” ustalił ceny skupu produktów rolnych. Jak można się łatwo domyślić, nie są one korzystne dla ukraińskich rolników. Pszenica pastewna została wyceniona na 6 000,00 rubli rosyjskich, pszenica spożywcza na 9 000,00 rubli rosyjskich, natomiast jęczmień na 7 000,00 rubli rosyjskich za 1 tonę. Producenci rolni kategorycznie nie są zadowoleni z takiej ceny, więc starają się nie sprzedawać plonów. Zamiast tego przechowują je w magazynach. W przypadku braku wolnego miejsca do przechowywania – w innych pomieszczeniach do tego nieprzystosowanych lub nawet na terenach otwartych.

Zgodnie z planami, pierwszy statek do załadowania plonów powinien przybyć na Ukrainę 10 lipca. 17 lipca ma przybyć statek „ŻIBEK ZHOLY”, który przewoził już skradzione zboże z Berdiańska.

Aby wywrzeć dodatkową presję na miejscową ludność, Jewhen Bałycki powiedział, że mieszkańców można podzielić na tych, którzy popierają Federację Rosyjską i pozostaną w swoich domach, oraz tych, którzy muszą opuścić terytorium regionu.

Czytaj również:Zboże ponownie eksportowane z Ukrainy? Przybyły statki handlowe

Agravery/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023