PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Zboże tematem spotkania ekspertów Copa–Cogeca w Brukseli

Zboże tematem spotkania ekspertów Copa–Cogeca w Brukseli

Autor: Świat Rolnika 2022-07-13 22:00:00
Zboże

Zboże było głównym tematem spotkania ekspertów Copa–Cogeca w Brukseli, gdzie zajęto się m.in. sytuacją na rynku oraz szacunkami zbiorów.

Zdaniem ekspertów, w 2022 roku kraje Unii Europejskiej zbiorą 277 mln ton wszelkiego rodzaju ziarna. Jest to wynik o 4,4 proc. gorszy niż w roku gospodarczym 2021, gdzie zbiór wyniósł 290 mln ton. Jest to wynik gorszy o 3,8 proc. od wieloletniej średniej. Jednakże, powierzchnia upraw pszenicy w Unii Europejskiej jest stabilna.

Copa–Cogeca prognozuje zbiory zbóż

Zdaniem Copa–Cogeca produkcja ma spaść z 129,2 mln ton rok temu do 123,4 mln ton w 2022 roku. Zboże innego rodzaju również będzie miało podobne spadki, w tym pszenica durum – jej spadki szacuje się na około 14,6 proc w porównaniu z poprzednim rokiem. Zwrócono jednak uwagę, że teraz wiele zależy od pogody.

„Produkcja pszenicy zwyczajnej w UE może być mocno dotknięta ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi takimi jak wysokie  temperatury, deficyt deszczu oraz grad. Spodziewamy się też niższej wydajności w zakresie o ok. 5%. W związku z ryzykiem niedoborów żywności spowodowanych wojną w Ukrainie i inflacji cen żywności, konieczne jest, aby Komisja Europejska poważnie potraktowała te problemy i wzięła pod uwagę potrzeby rolników. Producenci zbóż w UE potrzebują teraz pewności prawnej, ponieważ będą musieli dokonać w nadchodzących tygodniach decyzji dotyczących przyszłorocznego płodozmianu. Komisja Europejska musi szybko zdecydować o środkach elastyczności w WPR 2023 przed jesiennym siewem” – powiedział Jean–François Isambert, który sprawuje funkcję przewodniczącego grupy roboczej „Zboża” Copa–Cogeca.

Zboże

Zboże z Ukrainy nielegalnie sprowadzane do Polski

Zbigniew Kaszuba ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych zwrócił uwagę podczas posiedzenia, że w Polsce ma miejsce nielegalny import ukraińskiego zboża do naszego kraju. Zboże sprowadzane jest przez małe przedsiębiorstwa, które wykorzystują wszelkie możliwości na sprowadzanie surowca do Polski.

„Mimo zapewnień oraz umów handlowych te zboże nie wyjeżdża do Afryki. Moim zdaniem nawet 1/3 zboża przecieka nielegalnie i zostaje w Polsce. Co ciekawe wiele firm poszukuje teraz w Polsce powierzchni magazynowej, żeby przechować ukraińskie zboża. A to oznacza problem z dostępnością takich usług dla polskich rolników. Ceny takich usług już drastycznie poszły w górę. Trzeba też pamiętać, że tranzyt z Ukrainy przez Polskę obniża nasz eksport. Mamy więc sporty problem, bo cała ta sytuacja psuje polski rynek. Obserwujemy zjazd cenowy, który może jeszcze potrwać. A to zagraża rentowności produkcji zbóż w Polsce. Źle to wróży dla nowego sezonu, a niepewność rolników jest bardzo widoczna” – dodał Zbigniew Kaszuba.

Czytaj również: Zboże ponownie eksportowane z Ukrainy? Przybyły statki handlowe

fbzpr.org.pl fot/pixabay