O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-03-2022

Autor: Emilia Gromczak

Zbiory zbóż są zagrożone przez szalejące ceny energii i nawozów

Zbiory zbóż

Światowe zbiory zbóż są zagrożone przez wiele czynników. Jednym z głównych są ogromne podwyżki cen energii, a także nawozów. 

Niemieckie Stowarzyszenie Raiffeisen (DRV) przewiduje, że zbiory wyniosą w tym roku ponad 40 mln t. Ze względu na sankcje finansowe nałożone na Rosję eksport nawozów do Europy nie może być już przetwarzany. Ma to duże znaczenie dla rynku, ponieważ Rosja dostarcza 20% światowych nawozów potasowych, a także znaczne ilości nawozów azotowych.

Zbiory zbóż w 2022 

DRV przewidują, że zbiory zbóż wyniosą w tym roku ponad 43,2 mln t. Ekspert ds. rynku zbóż DRV Guido Seedler powiedział, że wcześniejsze szczytowe wyniki, sięgające 50 milionów ton, prawdopodobnie nie zostaną osiągnięte nawet w latach przy optymalnych warunkach. pogodowych

Ze względu na sankcje finansowe nałożone na Rosję eksport nawozów do Europy nie może być już przetwarzany. Ma to duże znaczenie dla rynku, ponieważ Rosja dostarcza 20% światowych nawozów potasowych, a także znaczne ilości nawozów azotowych. W niektórych przypadkach nawóz kosztuje dziś cztery razy więcej niż rok temu. Ceny nawozów azotowych przekroczyły granicę 1000 euro. Wszystko to wpłynie na zbiory zbóż. 

zbiory zbóż niemcy

Niekorzystna sytuacja w Niemczech

DRV wskazuje, że obowiązkowe odłogowanie w wysokości 4 % przewidziane przez Wspólną Politykę Rolną (WPR) od 2023 r. może obniżyć stopień samowystarczalności w zakresie zboża w Niemczech do poziomu poniżej 100 proc. Eksperci mówią, że w Niemczech dotknęłoby to prawie 500 000 hektarów gruntów ornych, z których można by zebrać obliczoną liczbę 3,5 miliona ton zboża. 

W przypadku rzepaku ozimego DRV spodziewa się zbiorów na poziomie 3,9 miliona ton (+11,6 procent). Ten rozwój wynika przede wszystkim ze znacznego wzrostu areału. Zapasy zbóż i rzepaku przeszły przez zimę bez większych szkód. Jednak ze względu na łagodne temperatury w ostatnich miesiącach nie są one bardzo odporne na mróz. Zwiększa to ryzyko uszkodzeń spowodowanych późnymi przymrozkami.

Powierzchnia uprawy pszenicy jarej i kukurydzy na ziarno prawdopodobnie będzie zbliżona do poziomu z poprzedniego roku. Ze względu na czasową wysoką wilgotność gleby i niskie temperatury w nocy w wielu częściach Niemiec uprawa pod siew wiosenny rozpoczęła się na znaczną skalę dopiero w zeszłym tygodniu.

Przeczytaj również: Ukraińskie zboże ważne dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023