O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Zbiory zbóż na Ukrainie według szacunków będą mniejsze o 1/3

zbiory zbóż

Zbiory zbóż na Ukrainie według wstępnych szacunków zmniejszą się aż o 1/3. Rolnicy nadal mają też obawy związane z blokadą eksportu.

Ukraina produkuje 10% światowych rezerw pszenicy, 16% kukurydzy i około połowy oleju słonecznikowego. Wojna jednak poważnie utrudniła eksport produktów rolnych. W czasie pokoju kraj eksportował 6 mln ton zboża miesięcznie, z czego większość przechodziła przez porty czarnomorskie.

Mniejsze zbiory zbóż na Ukrainie

Rolnicy na południu Ukrainy już rozpoczęli zbieranie ozimin. W innych regionach zbiory zbóż rozpoczną się już wkrótce. Chociaż produkcja ma spaść w tym roku o jedną trzecią, Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe nadal spodziewa się rocznych zbiorów w wysokości 26 mln ton kukurydzy, 19 mln ton pszenicy, 7 mln ton jęczmienia i 13 mln ton nasion oleistych. 

Rząd ocenia, że ​​Ukraina nie będzie miała w tym roku wystarczającej ilości magazynów na 10-15 mln ton. Jedna piąta ukraińskich wind lub magazynów została uszkodzona przez ostrzał, lub znajduje się na terytoriach okupowanych przez Rosję. Związek zbożowy uważa, że ​​różnica może sięgać 25 milionów ton.

zbiory zbóż UkrainaPaństwa oferują pomoc w odbudowie magazynów

W związku ze zniszczeniami magazynów na Ukrainie zachodni sojusznicy zaoferowali pomoc w obliczu rosnących światowych cen żywności. 14 czerwca prezydent USA Joe Biden obiecał budowę tymczasowych magazynów na granicy polsko-ukraińskiej. 

Kwestią problemową nie są tylko zbiory zbóż i zniszczone magazyny na Ukrainie. Tamtejsi rolnicy obawiają się kradzieży zbóż. Aby tego uniknąć, starają się jak najlepiej zabezpieczyć worki na kiszonkę m.in. przez długie rękawy poliuretanowe, które mogą pomieścić około 200 ton zboża każdy. Według wiceministra Wysockiego, do usunięcia wszystkich nadwyżek potrzeba około 50 000 takich rękawów. Rząd zamawia również mobilne magazyny, które można ustawić na polach, aby chronić zboże przed warunkami atmosferycznymi i szkodnikami.

Przewidując wyższe koszty logistyczne, niektórzy ukraińscy rolnicy rewidują swoje mieszanki uprawne na rzecz bardziej dochodowych odmian. Bohdan Kostetskyi, założyciel firmy doradztwa rolniczego „Barva Invest” pod Kijowem, mówi, że około 1/3 nierentownej kukurydzy rolnicy zastąpili już nasionami rzepaku i słonecznika.

Przeczytaj: Ukraina wraz z UE zajmą się bezpieczeństwem żywnościowym

agronews.ua/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023