PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Zbiory pszenicy we Francji są zagrożone z powodu upałów

Zbiory pszenicy we Francji są zagrożone z powodu upałów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-20 21:00:00
Zbiory pszenicy

Zbiory pszenicy we Francji, która jest największym producentem pszenicy w UE, są zagrożone – przekazał Bloomberg powołując się na dane FranceAgriMer.

Z powodu fali upałów we Francji udział pszenicy ocenianej jako będącej w dobrym lub bardzo dobrym stanie spadł do 73 proc. Wskazano, że z podobnymi problemami borykają się rolnicy także w takich krajach jak USA i Kanada. Dodatkowo inwazja Rosji na Ukrainę "już ogranicza dostawy zbóż na całym świecie".

Francuskie zbiory pszenicy zagrożone

,, Zbiory pszenicy we Francji, która jest największym producentem pszenicy w UE, są zagrożone. Według najnowszych danych FranceAgriMer, udział upraw pszenicy miękkiej w kraju, ocenionych jako będące w dobrym lub bardzo dobrym stanie, spadł do 73 proc. na dzień 16 maja, co sprawia, że oceny są niższe niż w tym czasie zeszłego roku" - poinformował w piątek Bloomberg.

Agencja wyjaśniła, że suche i gorące dni we Francji zmniejszają wilgotność gleby w kluczowym okresie dla rozwoju upraw. Tymczasem temperatury w ten weekend mają przekroczyć 35 stopni Celsjusza. Maj tego roku może okazać się najgorętszym majem w historii kraju – dodał Bloomberg. Dotychczas rekordowe majowe temperatury miały miejsce w 2011 r.

zbiory pszenicy

Efekt domina

Warunki pogodowe "grożą" ograniczeniem plonów we Francji. Wskazano, że z podobnymi problemami borykają się rolnicy także w takich krajach jak USA i Kanada. Dodatkowo inwazja Rosji na Ukrainę "już ogranicza dostawy zbóż na całym świecie".

,,Międzynarodowa Rada Zbożowa (The International Grains Council – aPAP) w czwartek obniżyła prognozę światowej produkcji pszenicy do 769 mln ton, co jest wynikiem najniższym od trzech lat" – przypomniał Bloomberg.

,,Z powodu pogody Francja jest najbardziej zagrożonym obszarem w Europie, jeśli chodzi o uprawy ozime, takie jak pszenica" – wskazała agencja powołując się na słowa meteorologa Kyle'a Tapleya, które padły na niedawnej konferencji GrainCom w Genewie.

Według danych zebranych na stronie Obserwatorium Złożoności Gospodarczej (The Observatory of Economic Complexity to projekt statystyczny związany z Massachusetts Institute of Technology – PAP) w 2020 roku Francja wyeksportowała pszenicę o wartości 4,76 mld dolarów. Wynik ten uplasował ją wtedy na czwartym miejscu wśród największych eksporterów pszenicy na świecie. W tym samym roku pszenica była 13. najczęściej eksportowanym produktem we Francji.

Czytaj też: Susza zagraża polskiemu rolnictwu. Gdzie jest najgorzej?

PAP/fot.pixabay


Pszenżyto Torino – odmiana zboża wysoce odporna na suszę

Autor: Świat Rolnika 2022-07-03 17:00:00

Zbiory zbóż na Ukrainie według szacunków będą mniejsze o 1/3

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-01 15:30:00

Pszenica odczuje susze. Spodziewajmy się mniejszych plonów

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-01 14:30:00

BULT SMOGOWICZE