PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / USA z sojusznikami chcą usprawnić eksport zboża z Ukrainy

USA z sojusznikami chcą usprawnić eksport zboża z Ukrainy

Autor: Tomasz Racki 2022-05-20 10:33:00
eksport zboża

Administracja USA omawia z rządami sojuszniczymi możliwe sposoby na eksport zboża przygotowanego do sprzedaży z Ukrainy – podaje CNN.

Wszystko po to, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu agresją rosyjską, poinformowało we wtorek CNN opierając się na anonimowych źródłach w amerykańskiej i europejskiej dyplomacji.

Eksport zboża z Ukrainy interesuje USA

„Stany Zjednoczone ściśle współpracują ze swoimi sojusznikami w celu znalezienia tras eksportu krytycznych dostaw zboża z Ukrainy” – informuje CNN.

Zauważa, że jest to trudna sprawa, dlatego też administracja USA wraz z międzynarodowymi partnerami analizuje „szeroki wachlarz możliwości bezpiecznego eksportu żywności koleją, morzem i powietrzem”.

Zdaniem dyplomatów kwestia ta będzie jednym z głównych tematów rozmów podczas spotkania w ONZ w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego, któremu w środę i czwartek w Nowym Jorku będzie przewodniczył sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

Jak poinformował Ukrinform, stała przedstawiciel USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield przekazała, że administracja w Waszyngtonie współpracuje z Kongresem nad przyjęciem pakietu odpowiedzi na zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego (w tym eksport zboża), który zapewni wykorzystanie 11 mld USD w ciągu najbliższych trzech lat. Ambasador Linda Thomas-Greenfield relacjonowała także dyskusje na szczeblu międzynarodowym dotyczące możliwości utworzenia korytarzy humanitarnych dla transportu produktów spożywczych z Ukrainy.

Czytaj także: Ukraińskie zboże znalazło nowego przewoźnika. Kanada oferuje swoją pomoc

PAP/fot. pixabay


Susza występuje w całym kraju; najmocniej dotyka zboża jare i ozime

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 16:30:00

Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zapasów zboża

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 09:24:00

Ukraińscy rolnicy boją się trzymać zboże w silosach

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 16:05:00

BULT SMOGOWICZE