PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Ukraiński eksport zbóż otrzymał wsparcie od Japonii

Ukraiński eksport zbóż otrzymał wsparcie od Japonii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-05 20:30:00
eksport zbóż

Japonia przekazała 17 milionów dolarów dla FAO, by wesprzeć ukraiński eksport zbóż, a także poprawić przechowywanie jego zapasów.

Informację tę przekazała we wtorek oenzetowska agencja. FAO przekazała również, że na Ukrainie jest 18 mln ton zbóż i nasion oleistych z zeszłorocznych zbiorów, a kraj spodziewa się zebrania 60 mln ton w tym roku. Blokowane przez rosyjskie siły ukraińskie porty na Morzu Czarnym nie działają od 24 lutego, czyli od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Japonia wsparła ukraiński eksport zbóż

Fundusze otrzymane od Japonii mogą także pomóc Ukrainie – krajowi, którego eksport zbóż jest czwarty na świecie pod względem wielkości wolumenów – przechować produkty z lipcowych i sierpniowych zbiorów w rękawach foliowych i kontenerach modułowych – przekazała FAO, cytowana przez agencję Reutera.

"Zapewnienie możliwości dalszej produkcji, bezpiecznego przechowywania i dostępu do alternatywnych rynków jest kluczowe dla wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego na Ukrainie i zapewnienia, że (...) zależne od importu kraje będą miały wystarczające dostawy zbóż w rozsądnych cenach" – skomentował Rein Paulsen, szef biura FAO ds. sytuacji kryzysowych.

eksport zbóż

Zbiory zbóż na Ukrainie wyniosą w tym roku 60 mln ton

FAO przekazała, że na Ukrainie jest 18 mln ton zbóż i nasion oleistych z zeszłorocznych zbiorów, a kraj spodziewa się zebrania 60 mln ton w tym roku.

Blokowane przez rosyjskie siły ukraińskie porty na Morzu Czarnym nie działają od 24 lutego, czyli od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Sprawiło to, że ceny żywności na świecie poszybowały w górę, wywołując globalny kryzys żywnościowy. W sezonie 2020/2021 eksport zbóż z Ukrainy wyniósł 44,7 mln ton, a teraz próbuje wywozić zbiory trasami drogowymi, rzecznymi i kolejowymi, ale trudności logistyczne ograniczają wolumeny do maksymalnie około 2 mln ton miesięcznie. FAO zapowiedziała, że wykorzysta nowe fundusze, aby pomóc Ukrainie w zarządzaniu tymi alternatywnymi szlakami eksportu zbóż.

Czytaj też: Ponad 20 firm pomoże przeładowywać ukraińskie zboże na granicach

PAP/fot.Twitter/Pixabay