PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Ukraińscy rolnicy boją się trzymać zboże w silosach

Ukraińscy rolnicy boją się trzymać zboże w silosach

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 16:05:00
ukraińscy rolnicy

Ukraińscy rolnicy z Odessy obawiają się składowania zboża w elewatorach. Ich daniem ziarno może zostać skradzione lub zbombardowane przez Rosjan. 

W regionie doszło już do wielu przypadków niszczenia silosów ze zbożem. To także strategii walki z ukraińskim rolnictwem realizowana przez Rosjan w wielu miejscach kraju. Celem destabilizacji rynku zbóż, Rosja atakuje gospodarstwa rolne, zaminowuje pola, morduje rolników, niszczy magazyny zbożowe i wciąż blokuje ukraińskie ziarno znajdujące się w portach na Morzu Czarnym. 

Ukraińscy rolnicy boją się składować zboże

„Rolnicy boją się zabierać ziarno do elewatorów, bo są to obiekty infrastruktury krytycznej. Znamy przypadki trafienia pocisków w silosy, więc i dzisiaj istnieje takie ryzyko. Wprowadzamy jednak nową technologię – składowanie podłogowe (magazyny podłogowe)” – powiedziała Ałła Stoyanova dyrektor Departamentu Polityki Agrarnej, Żywności i Stosunków Ziemskich Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Dyrektor przewiduje, że zbiory w regionie będą niższe niż w ubiegłym roku. W 2021 r. region Odessy zebrał rekordowe 2 mln ton zboża.

„Pogoda nie rozpieszczała nas zbytnio w tym roku, więc nie spodziewamy się żniw na poziomie, który osiągnęliśmy w zeszłym roku. Ogólnie rzecz biorąc, miniony rok był rekordem na tle wszystkich lat niepodległości Ukrainy. Jeśli uzyskamy plony w wysokości 60% zeszłorocznych zbiorów, będzie to bardzo dobry wskaźnik dla naszego regionu, ponieważ w ostatnich miesiącach panowała susza” – powiedziała Stoyanowa. 

ukraińscy rolnicy

Porty wciąż zablokowane

Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są one blokowane przez rosyjskie okręty. 30 maja ukraiński minister rolnictwa Taras Wysocki poinformował, że Rosjanie nielegalnie wywieźli z okupowanych terenów Ukrainy blisko 500 tys. ton zboża. Ukraińscy rolnicy boją się rozpoczynać tegoroczne żniwa. Obawiają się, że całe zbiory zostaną na terytorium Ukrainy. 

Czytaj także: Turcja: Eksport zboża z Ukrainy tematem czterostronnej rozmowy

Agravery/fot. pixabay