PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Ukraina: Zimowe płody rolne nie zostaną zebrane z 2,4 mln hektarów

Ukraina: Zimowe płody rolne nie zostaną zebrane z 2,4 mln hektarów

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-15 14:19:00
ukraina

Zimowe płody rolne na około 2,4 milionach hektarów upraw nie zostaną zebrane przez wojnę. Ukraina straci przez Rosję miliardy hrywien i tony zboża. 

Ukraina straci łącznie zboże warte łącznie 1,435 mld USD. Taka ilość nie zostanie zebrana z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę  Taką ocenę przedstawiło w środę ministerstwo rolnictwa Ukrainy. Straty sektora rolniczego w wyniku inwazji sięgają już 4,292 mld dolarów – przekazał resort. Oszacował również, że na terenach dotkniętych działaniami wojennymi zabitych zostało między innymi 42 tys. owiec i kóz, 92 tys. krów, 258 tys. świń i ponad 5,7 mln ptaków – przekazała agencja Reutera.

Uboższe zbiory zbóż na Ukrainie 

Z uwagi na trwającą wojnę zbiory zbóż na Ukrainie spadną o przynajmniej 1/3. UGA prognozuje produkcję pszenicy na poziomie 19,2 mln t. Będzie to rekordowy spadek, ponieważ w 2021 r. produkcja pszenicy w tym kraju wyniosła 33 mln t. Jeśli chodzi o kukurydzę, to Ukraiński Związek wskazuje na zbiory rzędu 26,1 mln t, co będzie spadkiem o prawie 10 mln t (37,6 mln t w 2021 r.). Mniejsze będą również zbiory jęczmieniu. W tym sezonie wyniosą 6,6 mln. W 2021 r. były na poziomie 10,01 mln t. Rekordowe za to mają być zapasy zbóż. Czynnikiem wpływającym na duże zapasy jest wciąż blokada eksportu drogą morską.

Z kolei Rosja prognozuje rekordowe zbiory w tym sezonie. Według słów Władimira Putina zbiory zbóż mają wynieść w Rosji w tym roku 130 mln t. Z kolei zbiory pszenicą będą na poziomie 87 mln t. Departament rolnictwa USA podchodzi jednak sceptycznie do tych słów i prognoz. Ukraina będzie miała natomiast rekordowe zapasy zbóż. 

Ukraina będzie miała rekordowe zapasy zbóż

Ukraiński Związek Handlarzy Zboża przewiduje pod koniec nowego sezonu rekordowe zapasy zbóż, które są spowodowane blokadą eksportu drogą morską. Zapasy, które zbierze Ukraina, mają wynieść 25 mln t. Najgorszy scenariusz zakłada nawet wzrost do 43 mln t. 

Jeśli chodzi o ukraiński eksport zbóż, to UGA przewiduje, że może osiągnąć 30 mln ton, w tym 10 mln ton pszenicy i 15 mln ton kukurydzy. Jednocześnie związkowcy zauważają, że obecne możliwości eksportowe (z wykluczeniem portów) nie pozwolą przekroczyć 18 mln ton w sezonie 2022/23.

Czytaj także: Rynek zbóż w kryzysie! Zapasy topnieją w szybkim tempie

PAP/fot. pixabay


Autor: Emilia Gromczak

Zboże transportowane przez Rumunię. Rząd chce rozbudowy portu


Autor: Sebastian Wroniewski

Europosłowie: Ukraińskie zboże nie może zaburzyć unijnego rynku


Autor: Magdalena Podgórska

Aktualne ceny zbóż rozchwiane. Rolnicy są niezadowoleni


BULT SMOGOWICZE