O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ukraina: Jeśli nie wyeksportujemy, to zboże trafi na śmietnik

zboże

Ukraiński wiceminister polityki rolnej Taras Wysocki wskazuje, że jeśli zboże nie trafi na eksport, to zostanie po prostu wyrzucone.

Obecnie Ukraina eksportuje głównie kukurydzę, nasiona słonecznika i olej słonecznikowy. Jednocześnie w niewielkich ilościach eksportuje się jęczmień, pszenicę i soję. Jak podał Wysocki, na dzień dzisiejszy prawie 15 milionów ton kukurydzy pozostaje w magazynach na Ukrainie, co oznacza zapasy kukurydzy na prawie dwa lata.

Sytuacja na Ukrainie

Wysocki wskazuje, że jeśli ukraińskie zboże nie zostanie wywiezione, to zostanie wyrzucone. Jak podał, aktualnie Ukraina eksportuje głównie kukurydzę, nasiona słonecznika, olej słonecznikowy. W niewielkich ilościach sprzedawany jest jęczmień, pszenica i soja. Jak się okazuje, prawie 15 milionów ton kukurydzy pozostaje w magazynach na Ukrainie, podczas gdy krajowe przedwojenne zużycie (z populacją 40 milionów, z pełnym przetwarzaniem) nie przekroczyło 8 milionów ton. Oznacza to, że Ukraina ma teraz zapasy kukurydzy na prawie dwa lata.

zboże kukurydza

Ukraina wyrzuci swoje zboże?

Według najbardziej pesymistycznych prognoz Ukraina zbierze co najmniej kolejne 20 mln ton kukurydzy. Wysocki powiedział, że oznacza to, że kraj ma już saldo na dwa lata. Wskazał, że kukurydza może być przechowywana przez cztery lata, ziarno może leżeć przez rok, maksymalnie dwa. Jeśli zboże nie trafi na eksport, to po prostu trzeba będzie je wyrzucić, bo się zepsuje. 

Podobna sytuacja jest w przypadku słonecznika. Bilans wynosi teraz 7 milionów ton, a roczne zużycie Ukrainy wynosi 1 milion ton. Oznacza to, że Ukraina ma teraz siedmioletnią podaż, a biorąc pod uwagę powierzchnię zasiewów, planuje się uzyskać jeszcze co najmniej kolejne 10 milionów ton słonecznika.

Ukraiński wiceminister rolnictwa wskazuje, że eksport zboża jest gwarancją tego, że ​​rolnicy otrzymają fundusze i będą siać inne uprawy m.in.  pszenicę, grykę, owies, proso, które są ważne dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego. 

Sprawdź: Chorwacja chce udostępnić swoje porty Ukrainie. Zboże popłynie przez Adriatyk?

agronews.ua/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023