O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Transport zboża z Ukrainy przedmiotem działania nowej spółki spedycyjnej

Transport zboża

PKP współpracuje z Kolejami Ukraińskimi w celu utworzenia spółki spedycyjnej. Ma ona usprawnić transport zboża z okupowanej Ukrainy.

Prezes PKP, Krzysztof Mamiński, informuje, że planowana spółka będzie się zajmować przewozem towarów z Ukrainy do Polski i krajów europejskich. Dodał, że będzie to spółka joint venture odpowiedzialna między innymi za ułożenie całego łańcucha dostaw. Wypowiedział się na temat największych wyzwań transportowych i sposobów, by im podołać.

Wojna podkreśliła wagę transportu kolejowego

Według prezesa PKP wojna spowodowała, że kolejowy transport zboża uzyskał nowe znaczenie. Rozwijanie tego rodzaju dróg przesyłowych pozwoli na przewiezienie cennej żywności i przyczyni się do zapobieżenia światowej klęsce głodu.

,,Wojna w Ukrainie wyznaczyła zupełnie nowe wyzwania dla transportu kolejowego i nowe spojrzenie na wagę tego rodzaju transportu. Dziś na wywiezienie z Ukrainy do Europy i dalej w świat czeka około 25 mln ton zboża ze zbiorów ubiegłorocznych. A proszę pamiętać, że niebawem w Ukrainie rozpoczną się nowe, co oznacza kolejne dziesiątki milionów ton zboża do przetransportowania. Pracujemy nad tym, żeby pokonać trudności i pomóc Ukrainie, a właściwie pomóc światu uniknąć klęski głodu. W związku z blokadą ukraińskich portów morskich i zagrożeniem kryzysem żywnościowym współpraca między Ukrainą i Polską nabrała szczególnego znaczenia” – mówi Krzysztof Mamiński w wywiadzie dla PAP.

,,Dziś największe wyzwania, przed którymi stoimy, wynikają z technologii przewozów kolejowych na styku systemów normalnotorowego oraz szerokotorowego, która jest niedostateczna w stosunku do obecnego skokowego wzrostu potrzeb. Wyzwania te wiążą się m.in. z koniecznością pozyskania większej liczby specjalistycznych wagonów o rozstawie kół 1435 mm do przewozu zboża oraz wygospodarowania wystarczającej powierzchni do magazynowania i składowania” – podaje prezes PKP.

,,Na początek próbujemy rozwiązać problem przepustowości punktów granicznych. Aktualnie, wspólnie z Kolejami Ukraińskimi, pracujemy także nad powołaniem spółki spedycyjnej, która zajmie się przewozem towarów z Ukrainy do Polski i krajów europejskich. Będzie to spółka joint venture odpowiedzialna za spedycję, czyli za transport towarów z Ukrainy, ułożenie całego łańcucha dostaw i przetransportowanie go tam, gdzie jest odbiorca. Zajmiemy się tym, bo potrafimy to robić” – dodaje.

Efektywny transport zboża wymaga zwiększenia przepustowości

Prezes PKP informuje, że jedynie przez przejście graniczne Izow-Hrubieszów jest transportowane około 200 tysięcy ton miesięcznie. Na transport zboża z Ukrainy przez inne przejścia wpływają plany przewozowe uzgadniane na kolejne miesiące, a także infrastruktura przygraniczna, która wymaga ulepszenia.

,,W tej chwili należy wyróżnić dwa obszary, w których prowadzimy działania na rzecz poprawy przepustowości na kolejowych przejściach granicznych z Ukrainą. Pierwszy z nich to przegląd i identyfikacja możliwości skrócenia procesu przyjmowania i odprawiania pociągów. Drugi to usprawnienie procesu obrotu dokumentacji między zaangażowanymi podmiotami. W ramach pierwszego obszaru widzimy również potrzebę realizacji działań i inwestycji krótko– i średniookresowych. W naszej ocenie kluczowe jest wdrożenie kilku rozwiązań, m.in. ulepszenie procesu przekazania składów poprzez formowanie przekazywanych wagonów po stronie UZ według asortymentu i klientów po stronie PKP, remont wagonów oraz ich dzierżawa, budowa dodatkowych terminali przeładunkowych wraz z infrastrukturą, a także modernizacja punktów przeładunkowych materiałów sypkich, etc. Rozważamy także takie inwestycje, jak zakup urządzeń przeznaczonych do przeładunku lub docelowo budowę silosów, budowę dodatkowych magazynów i placów manewrowo-składowych oraz zakup specjalistycznego taboru i zatrudnienie dodatkowego personelu” – mówi Krzysztof Mamiński.

Wydajny transport zboża wymaga większej liczby wagonów

,,W tej chwili liczba specjalistycznych wagonów 1435 mm do przewozu zboża jest niewystarczająca, dlatego też jednym z naszych głównych priorytetów jest pozyskanie tego typu pojazdów. Szukamy wagonów do przewozu zboża w układzie europejskim, ale także rozmawiamy z kolegami z Kolei Ukraińskich o wykorzystaniu ukraińskich wagonów wspomagających transport zboża, ale na wózkach normalnotorowych. Obecnie rozważane są także technologie "zastępcze", tj. przewóz ziarna w big-bagach i luzem taborem otwartym (uszczelnione węglarki, platformy burtowe pod big-bagi). Ostateczne ich zastosowanie zależeć będzie od akceptacji klientów zlecających przewóz” – mówi prezes PKP.

Mamiński informuje, że obecnie Polska dysponuje infrastrukturą punktową, w miarę możliwości wykorzystywaną do przewozu ukraińskiego zboża. Terminale przygraniczne znajdują się m.in. w Dorohusku i Medyce. Stacjami LHS umieszczone są natomiast w Szczebrzeszynie i Sławkowie.

Połączenia kolejowe z polskimi portami

,,Na podstawie analizy wykonanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wytypowano cztery najkrótsze możliwe trasy przejazdu składów towarowych do polskich portów – z Dorohuska i Medyki do portów w Gdańsku i Gdyni oraz z Dorohuska i Medyki do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Warto odnotować również fakt, że znaczne możliwości zwiększenia przepustowości istnieją w dalszym ciągu na przejściach granicznych w Dorohusku i Medyce, na przejście graniczne w Hrubieszowie trafia już teraz największy wolumen zboża, a spółka LHS zarządzająca linią prowadzącą z Hrubieszowa do Euroterminala Sławków w dalszym ciągu pracuje nad zwiększaniem przyjmowanych wolumenów. Jeśli chodzi o sposób wywożenia ukraińskiego zboża z Polski, kluczową kwestią wydaje się przede wszystkim konieczność koordynacji rozmiaru generowanego potoku towarowego "na wejściu" (przejścia graniczne PKP-UZ) z odpowiednim rozmiarem zdolności przeróbczych tranzytu (sieć PKP PLK SA) i węzłów "na wyjściu" (porty polskie)” – mówi prezes PKP.

Krzysztof Mamiński zaznacza, że transport zboża z Ukrainy na rynki zagraniczne z wykorzystaniem polskich portów przebiega już od wielu tygodni. ,,Już przed wojną rosyjsko– ukraińską porty morskie w naszym kraju były bardzo konkurencyjne na rynku europejskim” – dodaje.

Czytaj również: Statki ze zbożem ukraińskim czekają na wpłynięcie do Dunaju

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023