O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Tegoroczne siewy kukurydzy zostały zakończone nie bez problemów

siewy kukurydzy

Mimo niekorzystnych warunków pogodowych na początku zasiewów, siewy kukurydzy zostały zakończone. Wszystko dzięki unormowaniu się temperatur.

Pierwsze dni roku były cieplejsze niż zwykle. W styczniu i lutym, w zależności od regionu, notowane temperatury są o 1 do 3°C wyższe niż w okresie wieloletnim. Był to okres ponadnormatywnych opadów deszczu, które znacznie poprawiły warunki glebowe w dużej części kraju. Z kolei w marcu odnotowano łagodniejsze temperatury i wyjątkowo niskie opady, bez istotnego pogorszenia warunków uwilgotnienia gleby po opadach większej ilości opadów niż w lutym.

Charakterystyka siewów kukurydzy

Kukurydza jest termofilna, co oznacza, że ​​potrzebuje stosunkowo wysokich temperatur, aby zainicjować kiełkowanie nasion i prawidłowy rozwój siewek. Podobnie jak w przypadku dwóch ostatnich wyjątkowo zimnych źródeł, rolnicy często poświęcają trochę czasu na rozpoczęcie sadzenia, dopóki gleba nie osiągnie odpowiedniej temperatury. Siewy kukurydzy o ziarnie flint mogą mieć miejsce przy temperaturze gleby wynoszącej 8–9°C.

Natomiast odmiany nasion dent, które mają wyższe wymagania cieplne, należy wysiewać dopiero wtedy, gdy temperatura gleby osiągnie powyżej 10 stopni C. Jednakże obecnie na rynku można dostać taki rodzaj ziarna, ale lubiący chłody np. FAO 240-250. Odmiana ta wyróżnia się bardzo wysokim i stabilnym potencjałem plonowania nawet na słabszych glebach oraz niską wilgotnością nasion podczas zbioru. Cecha ta jest szczególnie istotna w deszczowych jesiennych warunkach pogodowych lub w warunkach, w których koszt suszenia ziarna jest wysoki, gdyż znacznie poprawia opłacalność produkcji. Ponadto odmiana ta wyróżnia się wysoką tolerancją i bardzo dobrą zdrowotnością roślin.

Siewy kukurydzy powinno się przeprowadzać na początku kwietnia bądź pod koniec marca. W wielu miejscach ziemia wciąż nie jest nagrzana, ale dramatyczna poprawa warunków pogodowych i zbliżający się maj podekscytowały rolników w całym kraju. W takich warunkach szybciej nagrzewają się gleby lekkie o mniejszej zawartości próchnicy i składników pokarmowych oraz mniejszej pojemności wodnej niż gleby ciężkie. To na nich w pierwszej kolejności rozpoczął się siew. Mimo suchego miesiąca w marcu wilgotność gleby podczas siewu była generalnie dobra, podobnie jak rok wcześniej i dwa lata temu.

Siewy kukurydzy

Siewy kukurydzy w Polsce

Lokalnie na niektórych polach można zaobserwować łagodne objawy uszkodzenia roślin spowodowane niską temperaturą powietrza lub lekkim mrozem. Można je rozpoznać po charakterystycznym bladożółtym przebarwieniu, które po raz pierwszy pojawia się na roślinach  w lokalnych zagłębieniach terenu (zimne powietrze jest cięższe od ciepłego i ma tendencję do opadania). Nie jest to jednak znacząca strata, ponieważ często wiąże się to z plantacjami dotkniętymi stresem cieplnym w fazie poniżej 56 roku prawdziwego liścia kukurydzy, tj. gdy szyszki wzrostu rośliny znajdują się jeszcze poniżej powierzchni gleby. Dlatego jest chroniony przed zimnem i może wypuszczać nowe liście.

Siewy kukurydzy w maju zwykle trawy w czasie opadów.  W glebie jest wystarczająco dużo wilgoci, aby rośliny mogły rosnąć, ale nadal może ona wyschnąć. Deszcze przyszły w samą porę. Obecnie sytuacja w uprawie kukurydzy w Polsce jest korzystna.

Czytaj również: Zasiewy ozime w tym roku skurczyły się o 3,1 proc.

WIR/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023