PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Światowa produkcja jęczmienia spadła o 9 proc. Winni światowi giganci

Światowa produkcja jęczmienia spadła o 9 proc. Winni światowi giganci

Autor: Świat Rolnika 2022-07-27 22:00:00
produkcja jęczmienia

Światowa produkcja jęczmienia w sezonie 2021/22 spadła o 14,3 mln ton, czyli 9 proc. z powodu redukcji plonów w Kanadzie, USA, Rosji i UE.

Australia i Ukraina zaliczyły udane zbiory. Wśród importerów należy zwrócić uwagę na Turcję, której zbiory własne zmniejszyły się prawie o połowę, a więc znacząco zwiększyła tempo importu. Odwrotna sytuacja (zmniejszenie importu jęczmienia) miała miejsce w Chinach, Arabii Saudyjskiej i Iranie. Stało się to możliwe dzięki redystrybucji krajowej konsumpcji na korzyść tańszej kukurydzy i innych zbóż.

Sytuacja na rynku jęczmienia

Przed rozpoczęciem pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę ukraińscy eksporterzy zdołali wyeksportować prawie 5,8 mln ton, czyli o 37% więcej niż w roku ubiegłym i rekord od 2009/10. Wskazuje to na rosnący udział eksportu w produkcji jęczmienia na Ukrainie – w latach 2021/22 przekroczył on 60%.

Chiny ponownie stały się głównym kierunkiem eksportu w latach 2021/22, ale ich udział spadł do 45% ze względu na wzrost popytu ze strony Turcji (49 razy w porównaniu z rokiem 2020/21). Dodatkowo ograniczenie eksportu do Chin nastąpiło ze względu na niemożność zrealizowania kontraktów na dostawę w okresie kwiecień-czerwiec.

Produkcja jęczmienia w 2022 roku już się zakończyła, ale rozpoczęły się zbiory w prawie wszystkich regionach. Znaczna część upraw znajduje się na terytoriach okupowanych, w związku z czym obszary żniw będą silnie oddzielone od obszarów uprawnych.

Produkcja jęczmienia

Produkcja jęczmienia w Polsce  

Zbiory jęczmienia ozimego w województwie są na poziomie 55% – poinformował w środę Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. 

Ziarno jęczmienia jest, jak podano, dorodne, w miarę dobrej jakości. Jak wskazano, plony jęczmienia ozimego wahają się od 35 do 80 dt/ha, średnie dla województwa na tym etapie to poziom 50 dt/ha. Wysokie temperatury na koniec tygodnia spowodują większy postęp zbiorów.

“Zeszłotygodniowe opady wstrzymały zbiory jęczmienia ozimego w województwie” – poinformował Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. W powiatach nadmorskich deszcz padał z przerwami jeszcze na początku tygodnia, tak że nie było tam postępu żniw.

"Wymłacane ziarno jęczmienia ozimego jest w miarę dobrej jakości, dorodne, zawiera niewiele pośladu. Koszony jęczmień ozimy ma gęstość na poziomie 64–67 kg/hl. Są to parametry wyższe niż w ubiegłym roku, gdzie średnia gęstość była na poziomie 56–57 kg/hl" – podano.

Jak wskazano, produkcja jęczmienia ozimego waha się od 35 do 80 dt/ha, średnie dla województwa na tym etapie to poziom 50 dt/ha. "Wysokie temperatury na koniec tygodnia spowodują większy postęp zbiorów" – zaznaczono.

Czytaj również: Ceny zbóż znów rosną. Wszystko przez rosyjski ostrzał Odessy

Agravery/fot.pixabay