PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Susza nie odpuszcza Włochom. Stan klęski żywiołowej w Lacjum

Susza nie odpuszcza Włochom. Stan klęski żywiołowej w Lacjum

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-21 09:55:00
susza

W stołecznym włoskim regionie Lacjum susza  doprowadziła do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej – poinformował szef jego władz Nicola Zingaretti. 

Dotkliwa susza panuje w dużej części Włoch.Gubernator Lacjum wyjaśnił, że stan klęski umożliwi natychmiastowe podjęcie pierwszych kroków w ramach walki ze skutkami suszy, a burmistrzowie gmin będą mogli uchwalić przepisy na rzecz ograniczenia zużycia wody. To pierwszy krok – dodał.

Rekordowa susza

"Musimy przygotować się na sytuację, która będzie bardzo krytyczna" – podkreślił Zingaretti. Zaznaczył, że konieczne jest oszczędzanie wody wszędzie, poczynając od gospodarstw domowych. Jak podkreślił, wymaga tego obecny kryzys klimatyczny. Susza panuje także w Polsce. 

susza

Problem na północy Włoch

Bardzo poważna sytuacja panuje też na północy Włoch, w dolinie rzeki Pad, gdzie poziom wody jest najniższy od 70 lat. Północne Włochy nawiedziła susza. Od prawie dwóch miesięcy nie padał tam deszcz. Największy stan alarmowy utrzymuje się w Piemoncie i Lombardii. W ostatnich tygodniach deszcz we Włoszech padał w centrum i na południu i nie dotarł do linii Alp. Rezultatem jest poważny spadek poziomu wody w rzekach i jeziorach, zwłaszcza w północno- zachodniej części kraju. Kolejnym, rzadko spotykanym zimą zjawiskiem jest wysokie zagrożenie pożarowe, zwiększone przez porywiste wiatry.

W Treviso spadło o 68 procent mniej deszczu niż zwykle o tej porze roku, w Wenecji i Weronie o 57 procent. W Turynie deszcz nie pada od prawie 60 dni. W miejscowości Roverchiara w regionie Wenecja Euganejska w ciągu miesiąca spadło zaledwie 6 milimetrów deszczu. W Alpach brakuje śniegu. W niektórych górskich miejscowościach nie padał od pierwszych dni stycznia. W rzece Pad poziom wody jest tak niski jak w środku upalnego lata. Podobna sytuacja jest w wielkich jeziorach: Garda i Maggiore.

Kolejnym, rzadko spotykanym zimą zjawiskiem jest wysokie zagrożenie pożarowe, zwiększone przez porywiste wiatry. Związek rolników Coldiretti oświadczył, że susza stała się najpoważniejszą katastrofą dla krajowego rolnictwa, przynoszącą roczne straty w wysokości około 1 miliarda euro.

Czytaj także: Susza na północy Włoch. Nie padało prawie od dwóch miesięcy

PAP/fot. pixabay
 


Autor: Emilia Gromczak

Zboże transportowane przez Rumunię. Rząd chce rozbudowy portu


Autor: Sebastian Wroniewski

Europosłowie: Ukraińskie zboże nie może zaburzyć unijnego rynku


Autor: Magdalena Podgórska

Aktualne ceny zbóż rozchwiane. Rolnicy są niezadowoleni


BULT SMOGOWICZE