PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Środki ochrony roślin i ich bezpieczne stosowanie na Twoim polu

Środki ochrony roślin i ich bezpieczne stosowanie na Twoim polu

Autor: Świat Rolnika 2022-06-04 12:06:00
środki ochrony roślin

Wiosna w pełni. Rolnicy wyjechali na pola, dlatego warto przypomnieć sobie, jak w pełni bezpiecznie i legalnie wykorzystywać środki ochrony roślin.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa chce przypomnieć wszystkim rolnikom o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin. Warto wiedzieć, że profesjonalni użytkownicy, którzy stoują środki ochrony swoich roślin są zobowiązani do przestrzegania wymogów integrowanej ochrony roślin określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin. 

Resort rolnictwa prowadzi ewidencję wszystkich dostępnych preparatów

Wspomniane wyżej rozporządzenie wymaga od producenta rolnego spełnienia kilku rzeczy. Przede wszystkim potencjalny producent rolny przed zastosowaniem chemicznej ochrony roślin jest zobowiązany do wykorzystywania wszelkich dostępnych działań oraz metod ochrony przed agrofagami. Ma to ograniczyć stosowanie przez niego pestycydów. Ponadto, przed zastosowaniem środków ochrony roślin powinno się przeprowadzić działania monitoringowe w swojej uprawie oraz podeprzeć je odpowiednimi instrumentami naukowymi. Nie można zapominać też o integrowanym charakterze ochrony organizmów pożytecznych oraz stwarzaniu im warunków sprzyjających ich występowaniu na danym terenie.

Należy pamiętać, że legalne środki ochrony roślin to te, które zostały dopuszczone do obrotu na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. Pełny wykaz takowych środków mogą państwo znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin wyłącznie z legalnych źródeł

Środki ochrony roślin należy pozyskiwać tylko i wyłącznie od handlowców do tego upoważnionych m.in. przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W razie niepewności resort rolnictwa kieruje na stronę internetową PIORIN. Tam znajduje się pełna lista przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu. Preparaty w oryginalnych oraz dokładnie zamkniętych opakowaniach i z dodatkiem etykiety napisanej w języku polskim są gwarancją legalności produktu. 

Warto zaznaczyć, że od użytkownika profesjonalnego wymaga się zarówno prowadzenia, jak i przetrzymywania przez okres 3 lat  dokumentacji dotyczącej stosowanych środków ochrony roślin. Dokumentacja wymaga zaznaczenia w niej nazwy użytego środka ochrony roślin, czasu zastosowania i zastosowanej dawki, obszaru i uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin. Trzeba również wskazać w jaki sposób zrealizowało się wymaganą integrowalność ochrony roślin. 

Czytaj też: Duże państwo blokuje środki ochrony roślin dla ukraińskich rolników

źródła: piorin.gov.pl/ fot. pexels
 
 
 


Media: Eksport zboża z Ukrainy zmalał o 44 procent

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 21:00:00

Susza występuje w całym kraju; najmocniej dotyka zbóż jarych i ozimych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 16:30:00

Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zapasów zboża

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 09:24:00

BULT SMOGOWICZE