PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Rumuńskie zbiory zbóż będą na tyle duże, że trafią na eksport

Rumuńskie zbiory zbóż będą na tyle duże, że trafią na eksport

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-09 07:00:00
Zbiory zbóż

Rumuńscy rolnicy zakończyli niemal w całości tegoroczne prace przy zbiorach pszenicy. Zbiory zbóż są tak duże, że będzie można je eksportować. 

Informację tę przekazał podczas posiedzenia rządu w Bukareszcie minister rolnictwa Rumunii Petre Daea. Wyjaśnił, że tegoroczne zbiory pszenicy zakończono na ponad 94 proc. powierzchni, na której zasiano to zboże w Rumunii. Dodał również, że choć z powodu różnic klimatycznych występujących w poszczególnych regionach kraju prace przy żniwach zostały podzielone na kilka etapów.

Zbiory zbóż w Rumunii podzielono na kilka etapów

Szef resortu rolnictwa sprecyzował, że tegoroczne zbiory pszenicy zakończono na ponad 94 proc. powierzchni, na której zasiano to zboże w Rumunii.

Dodał, że choć z powodu różnic klimatycznych występujących w poszczególnych regionach kraju prace przy żniwach zostały podzielone na kilka etapów, to zalecenie rumuńskich władz sugerowało możliwie jak najszybsze zakończenie zbiorów przed ewentualnymi anomaliami pogodowymi.

Zbiory zbóż

Daea wyjaśnił, że zgodnie ze wstępnymi prognozami ministerstwa rolnictwa wydajność tegorocznych zbiory pszenicy wyniesie od 3 do 8,5 ton z hektara. Zaznaczył, że żniwa wciąż trwają. Szef resortu wyjaśnił, że w dalszym ciągu duże zbiory zbóż spodziewane są w położonych w środkowej części kraju okręgach, takich jak Braszów, Covasna oraz Marusza.

Czytaj też: Copa–Cogeca: Zbiory zbóż w Europie skurczą się w 2022 roku

PAP/fot.Pixabay