PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zapasów zboża

Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zapasów zboża

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 09:24:00
rosjanie

Rosjanie kontynuują strategię rozkradania owoców pracy ukraińskich rolników. Zboże wciąż kradzione jest na masową skalę. 

„Rosjanie ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed rozpoczęciem inwazji Kremla” – poinformował we wtorek na Twitterze portal Euromaidan Press za ukraińskim wiceministrem rolnictwa Tarasem Wysockim.

Rosjanie masowo kradną zboże

"Jedynym warunkiem odzyskania ponad miliona ton zboża, pozostającego na okupowanych obszarach, jest wyzwolenie tych ziem" – ocenił w niedzielę Wysocki, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

W sobotę przedstawiciele ukraińskich władz z zajętego przez rosyjskie wojska Berdiańska poinformowali, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabrał ostatnie zapasy zboża. Towarzyszyły mu okręty wojenne wroga. Z innego okupowanego miasta południowej Ukrainy, Melitopola, Rosjanie wysyłają codziennie od 30 do 50 aut ze zbożem.

rosjanie

Ukraińskie rolnictwo traci miliardy

Według szacunków Kijowskiej Szkoły Ekonomii (KSE) z 14 czerwca, straty ukraińskiego rolnictwa spowodowane rosyjską inwazją wynoszą już około 4,3 mld dolarów. Łączne straty tego sektora, liczone wraz z pośrednimi kosztami działań wojennych (spadkiem produkcji, zakłóceniami w logistyce i niższymi cenami towarów zorientowanych na eksport) sięgają natomiast 23,3 mld dolarów.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez rosyjskie okręty.

Czytaj także: Zboże zniknie z Berdiańska. Rosyjski statek już przypłynął

PAP/fot. pixabay