O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Pszenżyto jako popularna wśród rolników roślina o dużym potencjale

Pszenżyto

Pszenżyto jest skrzyżowaniem pszenicy i żyta. Od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością w Polsce. Na czym polega jego fenomen?

Choć pszenżyto powstało stosunkowo niedawno i jak dotąd jest najmłodszym zbożem na Ziemi, zyskało dużą popularność wśród rolników. Polska produkuje go najwięcej w skali globu, gdyż z naszego kraju pochodzi 33% światowych plonów pszenżyta. Jego właściwości sprawiają, że doskonale sprawdza się jako wartościowa pasza dla zwierząt.

Zboże stworzone w celach pastewnych

Pszenżyto pierwotnie miało być wysokiej jakości składnikiem pasz, dostępnym po niewygórowanej cenie. W istocie stanowi ono wartościowe, wysokobiałkowe pożywienie, szczególnie dla świń i ptactwa gospodarczego. Podejmowane są także próby jego wykorzystania w kuchni, choć istnieją trudności z zastosowaniem go w tradycyjnych sposobach wypieku.

Krzyżówka pszenicy i żyta może dostarczyć człowiekowi więcej egzogennych (takich, których organizm sam nie potrafi wytworzyć) aminokwasów niż obie te rośliny spożywane razem. Posiada również inne wyjątkowe właściwości, których są pozbawione wyżej wymienione zboża. Doskonale sprawdzi się jako pokarm dla alergików, ponieważ jest mniej alergizujący i lepiej tolerowany od samej pszenicy. Pszenżyto jest także bezpieczniejsze od pszenicy dla osób chorych na celiakię, gdyż wykonana z niego mąka zawiera mniej glutenu. Dzieje się tak, ponieważ gluten w tym zbożu rozmieszczone jest zewnętrznie i znaczna jego część w procesie obróbki jest usuwana z otrębami.

Pszenżyto – zboże o wysokiej odporności i wydajności

Uprawa pszenżyta jest bardzo wydajna, gdyż zboże to cechuje się obfitym plonowaniem. Nie prezentuje wysokich wymagań co do gleby, dlatego rośnie nawet na kwaśnych, słabej jakości podłożach. Decydujący się na jego uprawę rolnik może zaoszczędzić na herbicydach, gdyż chwasty nie czynią tej roślinie dużych szkód. Zboże to charakteryzuje się również małą podatnością na wyleganie.

Pszenżyto sprawdza się w polskich warunkach, nawet przy surowej zimie. Choć pierwsza wyprodukowana w naszym kraju odmiana –  ,,Lasko” –  nie była szczególnie odporna na zimowe mrozy, obecnie hodowane odmiany są bardzo wytrzymałe na niskie temperatury. Nie straszna jest im także susza. Dużą zaletę tego zboża stanowi także niska podatność na choroby. Powszechne patogeny, które wywołują choroby pszenicy i żyta, nie czynią szkód w uprawach pszenżyta.

Czytaj również: Pszenżyto Borowik – jedna z najbardziej plennych odmian

Ekologia.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023