O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Pszenica mocno tanieje. Rynek zbóż znów ze spadkiem

Rynek zbóż

Rynek zbóż na giełdzie w Paryżu i Chicago nawiedziły we wtorek spadki cen spowodowane prognozami zbiorów i eksportu zbóż z Rosji.

Rosyjski IKAR podniósł swoje prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w kraju do co najmniej 85 mln ton i eksportu do 39 mln ton na przyszły sezon. Innym powodem spadku cen zbóż jest rosnąca presja społeczności międzynarodowej na Moskwę, aby zmusić Rosję do zablokowania ukraińskich portów.

Sytuacja na rynku zbóż

Pojawiają się nawet pomysły stworzenia korytarza morskiego z portu w Odessie, dostarczonego przez międzynarodowe siły zbrojne. Jednocześnie Europa stara się otworzyć alternatywne szlaki żeglugowe z Ukrainy, jednak ta trasa zastępuje jedynie fracht morski. Według różnych źródeł, Ukraina ma jeszcze 2,027 mln ton zboża na eksport.

W Chicago kukurydza taniała wraz z nadrabianiem zaległości w amerykańskich zasiewach tego zboża i dowiedziano się, że Chiny zgodziły się importować kukurydzę z Brazylii, aby uzupełnić niedobory dostaw na Ukrainę. Pogarsza to perspektywy przyszłego eksportu kukurydzy z USA.

Rynek zbóż mimo kryzusu rozwija się dzięki m.in. soi, która wraz z utrzymującym się popytem eksportowym, ale istnieje również ryzyko, że rolnicy zastąpią część swoich upraw kukurydzy soją z późniejszymi terminami sadzenia.

Rynek zbóż

Rynek zbóż w kryzysie

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła swoje prognozy dotyczące światowych zbiorów zbóż o 24 mln ton. To o 40 mln ton mniej niż w obecnym sezonie. Prognozy zbiorów zarówno kukurydzy, jak i pszenicy nie obejmują przewidywanych wielkości konsumpcji. Dostawa odbywa się zatem kosztem zapasów. To utrzyma wzrost cen zbóż przez długi czas.

Ze względu na znaczne cięcia kukurydzy i pszenicy prognoza całkowitej światowej produkcji zbóż w latach 2022/23 jest aż o 24 miliony ton niższa od kwietniowego raportu IGC. Przy prognozowanym zużyciu obniżonym o tę samą wielkość, globalny szacunek inwentarza jest tylko o 1 milion ton niższy niż wcześniej. Przewiduje się również, że wolumen obrotu zbożem będzie niższy, głównie z powodu gwałtownego spadku kukurydzy, co oznaczałoby drugi z rzędu spadek. Rynek zbóż ucierpi.

Czytaj również: Analityk: Ceny produktów rolnych w kwietniu ciągle rosły

Ewgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023