PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Pszenica drożeje na giełdzie w Chicago. W Paryżu nowe maksima

Pszenica drożeje na giełdzie w Chicago. W Paryżu nowe maksima

Autor: Świat Rolnika 2022-05-19 18:00:00
Pszenica

W Paryżu sytuacja zbytnio nie zmieniła się, po tym jak we wtorek 17 maja pszenica osiągnęła historyczne rekordy dzień wcześniej.

Natomiast, rzepak lekko staniał śladem canoli i przeceny na rynku ropy. Cotygodniowy raport USDA o stanie i postępach upraw, opublikowany po poniedziałkowej sesji giełdowej, wykazał szybki wzrost wiosennych zbiorów w Stanach Zjednoczonych, ale spadek pszenicy ozimej.

Ceny pszenicy na światowych giełdach

Tylko 27 proc. zasianej pszenicy ozimej zostało ocenione jako dobre lub doskonałe, co tydzień spada o 2 proc. Pszenica jara jest również poniżej oczekiwań rynkowych i wyniósł zaledwie 39 proc.

Powierzchnia uprawy kukurydzy wzrosła do 9 proc, ale nadal poniżej średniej wynoszącej 67proc. Soję wysiewano w 30 proc., w porównaniu z (12 proc. w zeszłym tygodniu i średnio 39proc.). Kreml poinformował we wtorek, że rosyjscy producenci nawozów starają się realizować kontrakty pomimo zachodnich sankcji wobec nich, co zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

Pszenica

Unijna pszenica najdroższa w historii

Unijna pszenica stała się najdroższa w historii po wprowadzeniu zakazu eksportu przez Indie. Za dostawę we wrześniu trzeba zapłacić 438,25 euro za tonę.

Jest to wzrost ceny o blisko 22 euro, czyli o 5 proc, co jest najwyższym zamknięciem jakiejkolwiek serii kontraktu (terminu dostawy) w historii. Poprzednim rekordem była marcowa cena 422,5 euro za tonę. Ceny te dotyczyły kontaktów na starą pszenicę na maj w marcu. Podobne wzrosty mają miejsce również na giełdzie w Chicago.

Pszenica SRW notowana na giełdzie w Chicago wzrosła jeszcze bardziej, prawie 6%. Tam kontrakt zbliża się do marcowego maksimum z powodu wybuchu wojny na Ukrainie.

Notowania na obu giełdach wzrosły, ponieważ rynek ostatecznie oczekiwał znacznego wzrostu popytu na pszenicę z USA i Europy. Jak dotąd zmniejszenie eksportu z Ukrainy nie przełożyło się na wzrost sprzedaży pszenicy z UE i USA, w których część tego rynku przejęły Indie, wraz z Argentyną i Australią.

Unijne zboże drożeje od dłuższego czasu. W poprzednim tygodniu na giełdzie w Paryżu ceny zbóż, w tym kukurydzy na zamknięciu osiągnęły kolejne maksima wyceny serii.

Czytaj również: Ceny produktów rolnych w Niemczech wzrosły o ponad 35 proc.

E-wgt.pl/ fot.pixabay


Ukraińscy rolnicy boją się trzymać zboże w silosach

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 16:05:00

Zboże zniknie z Berdiańska. Rosyjski statek już przypłynął

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 08:19:00

Zboże transportowane przez Rumunię. Rząd chce rozbudowy portu

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-24 13:00:00

BULT SMOGOWICZE