PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Prognoza plonów głównych upraw UE napawa lekkim optymizmem

Prognoza plonów głównych upraw UE napawa lekkim optymizmem

Autor: Świat Rolnika 2022-05-05 18:30:00
Prognoza plonów

MARS (Jednostka Komisji Europejskiej monitorująca uprawy) opublikował raport o uprawach w Unii Europejskiej. Prognoza plonów jest lekko optymistyczna.

Najnowsza analiza oparta o dane z kwietnia 2022 roku jest w większości przypadków nieco mniej optymistyczna niż przed miesiącem. Według raportu zapowiadane plony średnie wszystkich upraw są nadal znacznie powyżej średniej pięcioletniej. Średnia wszystkich plonów wynosi obecnie 5,63 tony na hektar.

Dane mimo wszystko optymistyczne

Prognoza plonów zawierająca uśrednione wszystkie uprawy wynosi obecnie 5,63 tony na hektar, co jest nadal powyżej średniej pięcioletniej o 0,04 tony na hektar niż w trzecim miesiącu 2022 roku, ale o 0,14 tony niż średnia pięcioletnia.

Wydajność pszenicy wynosi 5,74 tony na hektar. Jest to spadek o 0,06 względem marca. Szacowany plon jęczmienia (ozimy i jary) sięga 4,97 t/ha, w porównaniu do 5,02 t/ha miesiąc wcześniej. W przypadku rzepaku MARS obniżył oczekiwany plon średni do 3,19 tony na hektar z 3,22 tony na hektar w marcu.

Prognoza plonów według MARS

Prognoza plonów według MARS wskazuje, że w Unii Europejskiej występują pozytywne warunki w okresie sprawozdawczym, czyli od 1 marca do 22 kwietnia 2022 roku. Warunki suszy w regionach południowych nieco osłabiają prognozy plonów. Na większości obszarów zachodniej, północnej i północno-środkowej Europy warunki pogodowe w okresie objętym przeglądem sprzyjały wzrostowi upraw ozimych i umożliwiły postęp wiosennych sadzenia i innych prac polowych.

Jest jeszcze wczesny sezon, prognozy plonów dla tych regionów opierają się na trendach historycznych. Kilka obszarów w południowej i południowo-środkowej Europie doświadczyło niekorzystnych warunków pogodowych, co doprowadziło do niewielkiej korekty w dół ogólnych prognoz plonów ozimych.

Ulewne deszcze w południowej Hiszpanii i Portugalii złagodziły poprzednie susze, ale przyszły zbyt późno, aby w pełni przywrócić potencjał plonów. Opady w środkowej Hiszpanii nie wystarczają, aby zapobiec utracie wilgoci w glebie. Utrzymująca się susza w północnych, środkowych i południowo-zachodnich Włoszech niekorzystnie wpłynęła na wzrost upraw ozimych i opóźniła sadzenie upraw letnich. Niekorzystne warunki suche – które jak dotąd mają ograniczony negatywny wpływ na uprawy ozime – występują również na Węgrzech, w Słowenii, Chorwacji, Rumunii i południowej Ukrainie. W południowo-wschodnich Włoszech i Turcji wzrost i rozwój roślin są opóźnione z powodu niskich średnich temperatur.

Czytaj również: Światowe ceny zbóż pozostają na poziomie 400 EUR

E-wgt.pl /fot.pixabay


Autor: Świat Rolnika

Pszenica drożeje na giełdzie w Chicago. W Paryżu nowe maksima


Autor: Polska Agencja Prasowa

Izba Zbożowo-Paszowa: Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą ziarna


Autor: Emilia Gromczak

FAO: W sezonie 2022/23 światowa produkcja pszenicy wzrośnie


BULT SMOGOWICZE