O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Prezes PKP Cargo: Widać zapotrzebowanie na przewóz zbóż z Ukrainy

przewóz zbóż

Prezes PKP Cargo Dariusz Seliga stwierdził, że widać gwałtowny wzrost zapotrzebowania na przewóz zbóż z Ukrainy w ciągu ostatnich miesięcy.

Prezes PKP Cargo zaznaczył w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że zapotrzebowanie na przewozy kolejowe systematycznie rośnie. "Ostatnio widać to zwłaszcza po popycie zgłaszanym na transport kruszyw, które są niezbędne przy realizacji różnych projektów infrastrukturalnych, węgla sprowadzonego drogą morską do naszych portów i zboża czekającego na granicy z Ukrainą" – powiedział.

Polska pomaga Ukrainie w eksporcie zboża

Pytany o to, czy Polska ma możliwości, aby całe ukraińskie zboże przetransportować do naszych portów i stamtąd wysłać je w świat, odpowiedział, że do wybuchu wojny popyt na przewóz zbóż koleją był relatywnie niski.

"Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na przewozy kukurydzy czy pszenicy z Ukrainy pojawił się w ostatnich miesiącach. W efekcie bardzo szybko okazało się, że brakuje w naszym kraju specjalistycznych wagonów do transportu ziarna. Również jako grupa PKP Cargo posiadamy ograniczone zasoby taborowe w tym zakresie" – powiedział.

Dodał, że teoretycznie niewielkie przewozy po polskich torach mogą realizować nawet sami Ukraińcy. "Sprawa nie jest jednak łatwa, gdyż jest wiele obostrzeń prawnych po obu stronach granicy. Poza tym mocno ograniczona jest przepustowość portów i terminali przeładunkowych. Sądzę, że gdyby udało się przetransportować przez nasz kraj jedną trzecią zbiorów Ukrainy, przeznaczonych na eksport, to byłby to ogromny sukces" – ocenił.

Przewóz zbóż z Ukrainy niezbędny

Dopytywany o to, ile ukraińskiego zboża przewozi obecnie grupa PKP Cargo podkreślił, że jest to aktywność, którą PKP Cargo traktuje priorytetowo "nie ze względów biznesowych, ale humanitarnych".

"Wiadomo, że na ukraińskie zboże czeka wiele państw, zwłaszcza borykających się z problemem głodu, i my chcemy pomóc w zapewnieniu im bezpieczeństwa żywieniowego. Mamy pewną pulę specjalistycznych wagonów, które dedykowane są do przewozu ukraińskiego zboża, ale to może się okazać za mało. Dlatego cały czas szukamy jednak innych możliwości by przewóz zbóż był możliwy. Sprawdzamy m.in. możliwości wykorzystania do tego celu węglarek. W ich przypadku są jednak problemy z załadunkiem i wyładunkiem zboża" – powiedział.

Czytaj również: Transporty zboża z Ukrainy wywołały chaos komunikacyjny w Rumunii

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023