O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-02-2022

Autor: Karol Pepliński

Paciornica pszeniczna – larwy niszczą pszenicę ozimą i jarą

Paciornica pszeniczna

Paciornica pszeniczna uszkadza wszystkie gatunki zbóż, perz i trawy. Głównie jednak pszenicę ozimą i jarą. Dochodzi do niszczenia ich kwiatów, pyłku i zawiązków ziaren.

Larwy paciornic są niebezpieczne szczególnie dla pszenicy ozimej i jarej. Powoduje często całkowitą płonność kłosków. Larwy zimują w glebie w kulistych kokonach na głębokości od 2 do 20 cm. Gdy w czasie wiosny temperatura rośnie, to larwy opuszczają kokony i zmierzają w kierunku gleby. Paciornica jest wrażliwa na suszę i z tego powodu wiele larw pozostaje w kokonach w glebie. Duże nasłonecznienie ogranicza płodność samic.

Larwy stanowią zagrożenie dla pszenicy

Paciornica pszeniczna, a w szczególności larwy powodują marszczenie i zasychanie kwiat i pyłków wszystkich gatunków zbóż. Dodatkowo powodują całkowitą płonność kłosków. Może dojść do tego, że uszkodzone nasiona tracą zdolność kiełkowania. 

Larwy zimują w glebie w kulistych kokonach. Gdy wiosną temperatura rośnie i przekroczy +3,2ºC, to większość larw opuszcza kokony i przemieszcza się w kierunku powierzchni gleby. Dorosłe muchówki wylatują na przełomie maja i czerwca, gdy trwa kłoszenie pszenicy. Jeśli chodzi o składanie jaj, to samice zazwyczaj składają ich od 4 do 8 szt. na 1 kwiatka. Składanie trwa zazwyczaj od 5 do 10 dni, a po 7-10 dniach wylęgają się larwy.

paciornica pszeniczna zwalczanie

Paciornica pszeniczna – ocena szkodliwości i zwalczanie

Jeśli chodzi o ocenę szkodliwości, to należy przeprowadzić ją przed zejściem larw na zimowanie. Do analizy pobiera się po 25 kłosów w kilku losowo wybranych punktach pola, w zależności od wielkości pola od 100 do 150 kłosów. To właśnie na podstawie tej analizy można opierać prognozowanie długoterminowe.

Paciornica pszeniczna jest wyjątkowo wrażliwa na suszę, dlatego wiele larw pozostaje w kokonach w glebie. Pomóc w zniszczeniu zimujących larw może głęboka orka jesienna oraz przestrzeganie płodozmianu. W celu ustalenia terminów zabiegów chemicznych należy prowadzić systematyczne odłowy czerpakiem podczas kłoszenia zbóż.

 

Czytaj również: Szkodniki zbóż – które z nich są najbardziej inwazyjne?

cdr.gov.pl/PACIORNICA_PSZENICZNA_ULOTKA.pdf/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023