PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Ochrona pszenicy ozimej przez podstawowe zabiegi profilaktyczne

Ochrona pszenicy ozimej przez podstawowe zabiegi profilaktyczne

Autor: Emilia Gromczak 2022-03-18 01:00:00
Ochrona pszenicy ozimej

Ochrona pszenicy ozimej jest bardzo ważna, ponieważ pszenica jest zbożem najbardziej narażonym na konkurencję ze strony chwastów.

Przez wzgląd na to, że pszenica ma słabe tempo wzrostu w początkowej fazie rozwoju oraz niewielką wysokość jest najbardziej narażona na konkurencję ze strony chwastów. Najbardziej bezpiecznym dla środowiska sposobem ochrony pszenicy jest przedsiewne zaprawianie ziarna. Właściwy preparat może doprowadzić do uzyskania łanu wolnego od chorób grzybowych. 

Zabiegi profilaktyczne

Pszenica jest najbardziej ze wszystkich zbóż narażona na ataki chwastów i grzybów. Najczęściej w tym zbożu występują chwasty dwuliścienne m.in. chwasty rumianowate, chaber bławatek, fiołek polny, mak czy też przytulia czepna. Jeśli chodzi o jednoliścienne, to możemy wymienić tutaj m.in. miotłę zbożową i perz

Ochrona pszenicy ozimej opiera się przede wszystkim na zabiegach profilaktycznych. Zaliczamy do nich stosowanie czystego materiału siewnego, stosowanie nawozów organicznych wolnych od chwastów, niedopuszczenie do zakwitania i owocowania chwastów, które pozostają na polu, utrzymywanie sprzętu do uprawy roli w czystości, stosowanie odpowiedniego zmianowania oraz optymalne zagęszczenie roślin na jednostce powierzchni. 

Ochrona pszenicy ozimej przez przedsiewne zaprawianie 

Powodzenie uprawy pszenicy zależy m.in. od materiału siewnego, dlatego eksperci wskazują, że jednym z bezpiecznych dla środowiska zabiegów ochrony roślin przed chorobami, jest przedsiewne zaprawianie ziarna. Jeśli wybierzemy właściwy preparat, to pozwoli on uzyskać łan wolny od chorób grzybowych i szybkie oraz wyrównane wschody. Do zapraw, które zapobiegają występowaniu m.in. zgorzelaka siewka czy pleśni śniegowej, możemy zaliczyć m.in. Jockey 201FS – 450 ml+150 ml H2O/100 kg ziarna, Jockey New 113FS – 750 ml/100 kg ziarna czy też Galmano 201FS – 450 ml +150 ml H2O/100 kg ziarna.

Ochrona pszenicy ozimej sposoby

Walka z chwastami jesienią

Najlepiej rozpocząć walkę z chwastami jesienią. Pszenicę pozbawiamy konkurencji na początku jej wzrostu, co wpływa pozytywnie na wytworzenie silnego systemu korzeniowego. Ochrona pszenicy ozimej opiera się na dwóch istotnych okresach. Są to początek strzelania w źdźbło – faza 1 kolanka oraz koniec strzelania w źdźbło – początek kłoszenia się.

Sprawdź również:Choroby grzybowe pszenicy wywołują pasożyty względne i bezwzględne

cdr.gov.pl/fot.pixabay.com