O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Ochrona liścia flagowego – jak zabezpieczyć swoje uprawy

Ochrona liścia flagowego

Ochrona liścia flagowego polega na zabezpieczeniu ”fabryki ziarna”, czyli zaopatrzeniu kłosów w składniki pokarmowe oraz wodę.

W połowie maja uprawy są narażone na ataki grzybów. Liście atakowane są przez patogeny, które rozwijają się zarówno w martwej części rośliny – nektofityczne, jak i te, które infekują żywą tkankę – organizmy biotroficzne,

Czym jest ochrona liścia flagowego

Ochrona liścia flagowego ma szczególne znaczenie w okresie grubienia pochwy liście do momentu pojawienia się kłosa. Wtedy też należy wykonać zabiegi ochronne w celu ochrony przez patogenami. W sprzyjających warunkach klimatycznych, jeśli pogoda nie będzie sprzyjać rozwojowi chorób kłosa, będzie to ostatni oprysk, jaki przeprowadzi się na plantacji. Oczywiście jeśli energia duchowa nie sprzyja rozwojowi chorób ucha.

Do najgroźniejszych patogenów atakujących w tym czasie pszenicę ozimą należą: septorioza paskowana liści, brunatna plamistość liści, czyli DTR-ka, rdze, oraz mączniak prawdziwy. Septorioza występuje na wszystkich etapach rozwoju roślin. Grzyby hibernują na resztkach samosiewu i pożniwnych. Wiosną zarodniki są uwalniane, a na porażonych liściach pojawiają się owocniki grzybów. Najbardziej dotknięte są starsze liście, co prowadzi do przedwczesnej śmierci. Choroba stopniowo atakuje  rosnące liście.

Choroba brunatnej plamistości liści również występuje na wszystkich etapach wzrostu zbóż. Wiosną grzyb opanowuje liście i początkowo uwidocznia się to w postaci małych, owalnych, brunatnych plam wielkości 3 mm. W trakcie wegetacji plamy powiększają się, często łącząc się i powodując zamieranie liści. Bardzo niebezpieczna, zwłaszcza w uprawie pszenicy, są rdza i mączniak prawdziwy. Porażone liście zaczynają brązowieć od spodu  i zwijają się, a następnie opadają.

ochrona liścia flagowego

Jaki preparat wybrać?

Ochrona liścia flagowego polega na zabiegu chemicznym. Polecanym fungicydem jest Ascra Xporo, czyli preparat mający w sobie aż trzy substancje aktywne: biksafen, fluopyram i  protiokonazol. Zalecany jest do stosowania w terminie T-2, czyli na liść flagowy, a jego użycie zapewnia kontrolę nad chorobami, zwłaszcza nad septoriozą. Jego zastosowanie powoduje także bardziej intensywny wzrost zarówno korzeni, jak i liści, czyli całej biomasy rośliny

Decydując się na zakup środka grzybobójczego do ochrony liścia flagowego, warto zwrócić uwagę na fakt, by zawierał on kilka substancji aktywnych należących do różnych grup chemicznych. Ważne jest, by wykazywały one bardzo wysoką skuteczność i długotrwałe działanie.

Czytaj też: Łamliwość źdźbła jest grzybową chorobą zbóż oraz traw

wir.org.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023