O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ochrona kukurydzy na nowo. Jakie zmiany wprowadziła Unia Europejska

Ochrona kukurydzy

Ochrona kukurydzy została w ubiegłym roku zmieniona przez Komisję Europejską. Ograniczono stosowanie preparatów zawierających terbutylazynę.

Terbutylazyna przerywa proces fotosyntezy wśród chwastów. Po użyciu tego związku na liściach pojawiają się chlorozy  przemieniające się w nekrozy. Powstają one przede wszystkim w przestrzeniach międzynerwowych, a także na brzegach i wierzchołkach liści. Objawy są widoczne liściach każdego wieku.

Restrykcje w stosowaniu terbutylazyny

Ochrona kukurydzy bez stosowania terbutylazyny może utrudnić zabiegi chwastobójcze. Alternatywą dla tego związku są izoksaflutol i tienkarbazon metylu.

Pierwszy to inhibitor reaktywnej syntezy barwnika. Ponadto ogranicza populację pospolitych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. Drugi związek blokuje biosyntezę aminokwasów. Stosowanie preparatu zawierającego obydwie substancje pozwoli na efektywną walkę z najczęściej występującymi niepożądanymi gatunkami, takimi jak komosa biała, szarłat szorstki, jasnota purpurowa, rdesty, przytulia czepna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, większość gatunków rumianowatych czy taszniki.

Zastosowanie wyżej wymienionych preparatów powoduje, że gleba staje się w dużym stopniu wilgotna, przez co chwasty nie są w bardzo zaawansowanych fazach rozwojowych. W takich warunkach herbicydy zawierające te dwie substancje aktywne działają wyjątkowo efektywnie. Izoksaflutol działa na glebę, a drugi związek na liście chwastów.

Ochrona kukurydzy w nowym sezonie

Ochrona kukurydzy przy użyciu związku izoksaflutolu i tienkarbazonu metylu powoduje opóźnienie wschodu chwastów. Jeśli chwasty rosną później należy poczekać z opryskiem. Przykładem preparatu, który zawiera te dwie substancje aktywne jest Adengo 315 SC. To skuteczny herbicyd, który stosuje się przed lub krótko po wschodach kukurydzy.

Niestety, na skutek regulacji coraz więcej substancji aktywnych jest wycofywanych z europejskiego rynku. A właśnie związki tego typu są niezbędne, ponieważ dłużej leżą w glebie, dzięki czemu chwasty nie mogą się rozwijać. Z drugiej strony takie działanie jest niebezpieczne dla wód gruntowych. Jeśli chcemy zastosować terbutylazynę musimy stosować trzyletnie przerwy. Wynika to, rozporządzenia nr 2021/824 z dnia 21 maja 2021 r.

Czytaj również: Chwasty w zbożach – sprawdzone metody na walkę

wir.org.pl /fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023