PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Obecne magazyny zbożowe na Ukrainie mogą być niewystarczające

Obecne magazyny zbożowe na Ukrainie mogą być niewystarczające

Autor: Świat Rolnika 2022-05-07 13:00:00
magazyny zbożowe

Analitycy IA "APK-Inform" alarmują, że ukraińskie magazyny zbożowe są zagrożone. W najgorszym scenariuszu Ukrainie grozi ich brak.

Na Ukrainie według wyników z 2021/22 roku mogą powstać przejściowe pozostałości zbóż i roślin oleistych na poziomie 25,1 mln t, czyli 4,2 razy więcej niż w poprzednim sezonie i nie uwolni znaczącego udziału spichlerzy dla nowych zbiorów. Według Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy na dzień 1 stycznia 2022 r. łączna pojemność magazynowa w kraju wynosiła 75 mln t.

Niewystarczające magazyny zbożowe 

Analitycy IA „APK-Inform” biorąc pod uwagę aktualne tempo eksportu, przetwórstwa krajowego i strat oceniają, że na Ukrainie mogą powstać przejściowe pozostałości zbóż i roślin oleistych na poziomie 25,1 mln ton, czyli 4,2 razy więcej niż w poprzednim sezonie. Nie uwolni to  znaczącego udziału spichlerzy dla nowych zbiory. Obecne magazyny zbożowe mogą nie wystarczyć.  Analitycy wskazują, że biorąc pod uwagę straty ładunku zboża pozostawionego w portach oraz zniszczone magazyny w rejonach, w których toczą się działania wojenne, to poziom bilansów przejściowych na koniec sezonu 2021/22 można oszacować na 21,3 mln t.

Według Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy na dzień 1 stycznia 2022 r. łączna pojemność magazynowa w kraju wynosiła 75 mln t, w tym 30,5 mln ton pojemności przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem i magazynowaniem, a 44,5 mln t bezpośrednio od rolników . Biorąc pod uwagę pojemność na obszarach działań wojennych, tylko 60,9 mln t pojemności można uznać za dostępne. Tym samym przejściowe pozostałości obecnego sezonu pozostaną wypełnione w 35% dostępnej pojemności spichlerzy.

magazyny zbożowe Ukraina

Prognozy zbiorów zóż i roślin oleistych

IA „APK-Inform” prognozuje, że całkowite zbiory brutto zbóż i roślin oleistych wyniosą na Ukrainie w 2022 r. 55,9 mln t. Tym samym niedobór mocy dla nowych zbiorów szacuje się na 16,3 mln t. Jednocześnie tempo siewów i warunki agroklimatyczne sprzyjają zwiększeniu prognoz produkcji zbóż i roślin oleistych na Ukrainie, co jeszcze bardziej skomplikuje sytuację bez odpowiedniej sprzedaży istniejących rezerw. 

Czytaj również: Rosjanie okradają Ukrainę. Wywożą nawet zboże

agronews.ua/fot.pixabay.com


Autor: Świat Rolnika

Pszenica mocno tanieje. Rynek zbóż znów ze spadkiem


Autor: Świat Rolnika

Czy Unia Europejska posiada wystarczające zapasy zboża?


Autor: Jacek Podgórski

Chorwacja chce udostępnić swoje porty Ukrainie. Zboże popłynie przez Adriatyk?


BULT SMOGOWICZE