O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-03-2022

Autor: Michał Rybka

Prawidłowe nawożenie pszenicy ozimej krok po kroku

nawożenie pszenicy ozimej

Aby zapewnić roślinom optymalny wzrost, trzeba zadbać o dobre nawożenie. Dowiedz się, jak powinno przebiegać nawożenie pszenicy ozimej.

Najbardziej pożądanym nawozem jest azot, gdyż to właśnie on ma największy wpływ na wysokość i jakość uzyskiwanych plonów. Z kolei warunki siedliskowe, ilości i rozkłady opadów, odmiany oraz terminy mają kluczowy wpływ na efektywność nawożenia azotem. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem nawożenia dokonać szczegółowej analizy gleby pod kątem zawartości azotu.

Przedsiewne nawożenie pszenicy ozimej

Przed siewem pszenicy ozimej należy nawieźć pole uprawne fosforem i potasem, a w określonych sytuacjach również azotem. Wszystko zależy od zasobności naszej gleby, na której należy to wysiać od 40 do 80 kg fosforu. Z kolei na glebach kompleksów słabszych dawkę dzieli się na dwie równe części, jedną stosując przedsiewnie drugą w czasie ruszenia wegetacji. Jeśli przedplonem były rośliny uprawiane na ziarno lub nasiona, to wtedy stosujemy górną dawkę fosforu.

Inaczej wygląda sytuacja z nawozami potasowymi, ponieważ stosuje się w tych samych terminach co fosforowe, ale w innej ilości, bo od 70 do 120 kg czystego składnika/ha. Okres wiosenny powinien być przeznaczony na nawożenie magnezu oraz siarki.

nawożenie pszenicy ozimej

Faza nawożenia pszenicy ozimej azotem

Specjaliści mówią, że azot przy uprawie pszenicy ozimej na cele konsumpcyjne należy nawozić w 3 czasami 4 dawkach, a na cele paszowe w 2 lub 3. 

Pierwsza dawka to dawka wiosenna, która to stanowi około 50 proc. dawki całkowitej (50-70 kg N/ha). Pierwsza dawka ma za zadanie pobudzić pszenice do krzewienia oraz uzyskania optymalnej liczby źdźbeł, oraz odpowiedniej liczby kłosków. Pola, na których pszenica ozima z różnych przyczyn została zasiana z opóźnieniem, należy nawieźć pierwszą dawką azotu jak najwcześniej, a najlepiej podczas startu wegetacji wiosennej. Jeśli pszenica ozima miała dobry przedplon oraz swój optymalny termin wysiewu, to takie pole możemy nawieźć pierwszą dawką azotu podczas fazy pierwszego kolanka.

Okres strzelania w źdźbło tj. okres osiągnięcia przez pszenice fazy 2-4 kolanka, to najdogodniejszy czas na zastosowanie drugiej dawki azotu 40-50 kg N/ha (tj. około 30-40 % dawki całkowitej). Druga dawka odpowiada za poprawną liczbę ziaren w kłosie i długość kłosa. 

Nawożenie pszenicy ozimej trzecią dawką azotu powinno wykonywać się w okresie kłoszenia pszenicy w ilości 20-25 kg N/ha. Trzecia dawka jest odpowiedzialna za zwiększanie masy 1000 ziaren oraz korzystnym kształtowaniu się cech jakościowych białka, oraz glutenu. 

Czwarta dawka (10-15 kg N/ha, 10% dawki całkowitej) jest ewentualnością, ponieważ zbyt późno zastosowana może obniżyć jakość glutenu. Można ją stosować w dolistnej formie w okresie dojrzałości mlecznej ziarna. 

Czytaj także: Nawożenie pszenicy – jaki nawóz wybrać pod korzeń pszenicy?

źródła:cdr.gov.pl/fot.pexels.com

swiatrolnika.info 2023