O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Kryzys na rynku! Polski eksport zbóż poza UE spadł o prawie połowę

eksport zbóż

W zakończonej kampanii 2021/22 (kończącej się pod koniec czerwca) eksport zbóż poza UE wyniósł 2,055 mln ton. Sezon wcześniej było to 3,507 mln ton.

Oznacza to, że wyniki są o 1,5 miliona ton gorsze, czyli o 42 proc. Podczas gdy popyt na polską pszenicę był słaby przez cały rok, kukurydza sprzedawała się dobrze po rekordowych zbiorach w 2021 roku. Polska zajmuje 5 miejsce w rankingu unijnych eksporterów zbóż. Za blisko 60% całkowitego wolumenu eksportu unijnych zbóż odpowiada Francja - 12,91 mln ton i Rumunia - 12,91 mln ton.

Eksport kukurydzy rekordowy

Nie cały eksport zbóż zaliczył spadek. Wyeksportowaliśmy 400,01 tys. ton kukurydzy w porównaniu do 145,68 tys. ton w sezonie 2020/21. Jest to wzrost o ponad 120 proc. w skali roku. Należy zauważyć, że w roku zbiorów (2021/22) Rumunia odpowiada za ponad 70 proc całego eksportu, czyli ponad 4,3 mln ton. Następne 10 proc., czyli ok. 635 tys. ton wyeksportowała Bułgaria. W rankingu unijnych eksporterów kukurydzy wyprzedza nas też minimalnie Francja.

Eksport kukurydzy i jego rekordowe wyniki powodują, że coraz więcej gospodarzy decyduje się na uprawę tej rośliny. Dzięki postępowi hodowlanemu oraz technologii rośnie wydajność uprawy kukurydzy oraz areał upraw. W Polsce do krajowego rejestru wpisano już ponad 200 odmian kukurydzy. Z kolei ich wartość gospodarcza została sprawdzona i potwierdzona w doświadczeniach PDO.

Eksport zbóż, a zbiory w 2022 roku

Kukurydza jest na topie wśród roślin uprawnych. Wszystko przez wzrost wydajności dzięki postępowi hodowlanemu oraz nowoczesnym technologią. Eksperci prognozują wyraźny wzrost zużycia kukurydzy na świecie. W tym roku wzrosną też zbiory. Amerykański Departament Rolnictwa USDA przewiduje także wzrost globalnych zapasów kukurydzy. W Polsce ceny ziarna będą podążały za zmianami na rynkach zagranicznych. Sytuacja geopolityczna nie napawa optymizmem. Jednak producenci kukurydzy mogą się czuć relatywnie bezpieczni. Warto wiedzieć, że podczas ostatnich dwóch dekad produkcja kukurydzy wzrosła dwukrotnie.

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego zbiory zbóż w 2022 roku będą nieco mniejsze niż rok temu i wyniosą około 22,6 mln ton. Wpłynie to znacząco na eksport zbóż.

Zdaniem ekspertów z Copa–Cogeca w Europie w 2022 roku można spodziewać się zbiorów zbóż na poziomie 277 mln ton, czyli o 4,4 procent mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Zbiory będą mniejsze o wieloletniej średniej o 3,8 proc. Jak wygląda sytuacja w Polsce ze zbiorami zbóż i innych roślin? W Polsce można spodziewać się, że zbiory zbóż wyniosą około 26,6 mln ton, to jest o około 1 proc. mniej w porównaniu ze zbiorami ubiegłorocznymi – podał GUS w komunikacie.

Czytaj również: Pierwszy statek z ukraińską kukurydzą dopłynął do Stambułu

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023