O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Komisja Europejska chce wzrostu produkcji i eksportu zboża

zboża

Komisja Europejska uważa, że należy zwiększyć produkcje zboża w Unii Europejskiej, ponieważ podjęła ona środki w tym celu.

Zdaniem KE zbiory w UE w 2022 roku mogą być bardzo dobre dla zbóż i nasion oleistych. Jednakże, wszystko będzie zależeć od pogody. Według założeń Komisji rolnicy UE powinni wyprodukować w tym roku 297,7 mln ton wszystkich rodzajów zbóż. Komisarze uważają, że zmniejszony popyt na pasze może zrekompensować gigantyczny spadek podaży zbóż z Ukrainy.

Rolnicze plany Komisji Europejskiej

Eksport zboża z Unii Europejskiej powinien wzrosnąć do 14 proc. w tym sezonie, czyli do końca czerwca. Wzrost eksportu pszenicy do poziomu 40 mln ton powinien odbyć się w nowym sezonie. Mniejszy import i wyższy eksport sprawi, że unijny eksport netto zbóż może zwiększyć się 40% do 41,4 mln ton w sezonie 2022/23. Import pszenicy miękkiej i kukurydzy powinien spaść przy małej oczekiwanej dostępności na całym świecie.

Komisja Europejska uważa, że kraje Wspólnoty w tym roku sprowadzą 9 mln ton kukurydzy, a nie jak w poprzednim sezonie – 14 mln ton. Mniejszy import pszenicy miękkiej zostanie zrekompensowany większymi zakupami pszenicy durum. Jeśli prognozy się potwierdzą, będziemy mogli zauważyć spadek zapasów ziarna na koniec nowego sezonu o blisko 2 mln ton.

Kontrakty na zboża drożeją

Kontrakty na zboża zdrożały na koniec marca z powodu spadku optymizmu spowodowanego obietnicą ograniczenia operacji wojskowych przez Rosję.

Z powodu oddalenia się perspektywy kompromisu pokojowego wzrosła premia za ryzyko w cenach kontraktów. Rosjanie obiecali otworzyć korytarze humanitarne od minionego piątku dla uwolnienia zagranicznych statków cumujących w ukraińskich portach. Jak dotąd żaden z nich nie odważył się wypłynąć.

Kontrakty na zboża drożeją z powodu planowanej na 31 marca publikacji raportu USDA o kwartalnych zapasach i powierzchniach upraw w USA. M.in. z tego powodu rosną ceny pszenicy. Analitycy rynkowi uważają, że możliwy jest kolejny szybki wzrost do ponad 400 euro za tonę.

Głównym czynnikiem wpływającym na rosnące ceny jest aktualna globalna sytuacja podaży, która wciąż się pogarsza. Dodatkowo oprócz bieżących problemów z dostawami z Morza Czarnego narastają obawy związane z kolejnymi zbiorami pszenicy. Prognozy na przyszły sezon również nie napawają optymizmem. Eksport zbóż w okresie od lipca 2022 do czerwca 2023 może spaść o około jedną trzecią.

Czytaj również: Eksport pszenicy z Unii Europejskiej na niższym poziomie niż w 2021 roku

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023